Астрономії та космічної інформатики

                            http://uk.astron.kharkov.ua/dep/

Історія кафедри

У 1808 році в Харківському університеті було відкрито астрономічний кабінет, а в 1824 році створено кафедру астрономії, в 1883 році професором Г.В. Левицьким було засновано постійну Астрономічну обсерваторію. У 2002 році на базі Астрономічної обсерваторії в університеті було створено Науково-дослідний інститут астрономії, з яким кафедра працює у тісній взаємодії.

Використання та створення значних обсягів наукової інформації, що одержують наземні та космічні телескопи та впровадження новітніх інформаційних технологій у навчальний процес спонукало у 2013 році до зміни назви кафедри на «Кафедра астрономії та космічної інформатики».

Протягом 1894–1915 років кафедру та обсерваторію очолював онук засновника Пулковської обсерваторії В. Я. Струве професор Л. О. Струве — засновник Харківської астрометричної школи, представниками якої були Заслужений діяч науки України М. М. Євдокімов, лауреат Державної премії СРСР В. В. Каврайський, Заслужений діяч науки і техніки РРФСР Б. І. Кудревич, Заслужений діяч науки України Б. П. Остащенко-Кудрявцев. Учнями Л.О.Струве були також видатні астрофізики ХХ сторіччя — академік АН СРСР В. Г. Фесенков, академік АН України М. П. Барабашов, професор Б. П. Герасимович — директор Пулковської обсерваторії, один із засновників вітчизняної теоретичної астрофізики; професор О. Л. Струве, президент Міжнародного Астрономічного Союзу, який очолював ряд обсерваторій в США. Розпочате В. Г. Фесенковим вивчення фізичних умов на Місяці та планетах Сонячної системи було продовжене М. П. Барабашовим, який створив всесвітньо відому Харківську школу планетознавства. Відомості, одержані у Харкові про поверхню Місяця, поверхню і атмосферу Марса, атмосфери інших планет, відіграли особливо важливу роль на першому етапі їх дослідження за допомогою засобів ракетно-космічної техніки. Астрономи університету брали участь у підготовці і обробці результатів усіх радянських космічних експериментів з вивчення Місяця, Венери, Марса і комети Галлея.

Співробітники кафедри мають широкі зв’язки з багатьма науковими установами України, Росії, та інших країн СНД, США, Німеччини, Італії, Франції, Швеції, Фінляндії, Польщі, Чехії.

33 об’єкти Сонячної системи (кратери на Місяці, Марсі та Венері, малі планети) названі іменами випускників кафедри астрономії університету.

Книги, що видані кафедрою астрономії сумісно із НДІ астрономії.

На кафедрі працює член-кореспондент НАН України, один доктор фізико-математичних наук, 4 кандидати фізико-математичних наук.



Абітурієнту

Галузь досліджень — фізика Сонця, планет, Місяця, малих тіл Сонячної системи, астрометрія, зоряна астрономія, гравитаційне лінзування квазарів та ін.

Підготовка астрономів проводиться за спеціальністю «Астрономія» фізичного факультету. Студенти-астрономи отримують фундаментальну підготовку з експериментальної і теоретичної фізики, математики, інформатики, вивчають сферичну астрономію, астрометрію, небесну механіку, загальну і теоретичну астрофізику, зоряну і позагалактичну астрономію, комп'ютерні технології в астрономії, методи астрономічних досліджень, космологію, проходять три навчальні практики і дві виробничі в НДІА та його позаміській Чугуївській спостережній станції, в Радіоастрономічному інституті НАН України, Миколаївській астрономічній обсерваторії, Кримській астрофізичній обсерваторії та Головній астрономічній обсерваторії НАН України.

На кафедрі відкрито нову спеціалізацію «Космічна інформатика». Її завдання — навчити наших випускників обробляти великі обсяги наукової інформації на базі новітніх інформаційних технологій. Закінчується навчання виконанням магістерської дипломної роботи в різних галузях астрономії з використанням сучасних інформаційних технологій. Діє (разом з НДІ астрономії) аспірантура за спеціальностями «Геліофізика і фізика Сонячної системи», «Астрофізика і радіоастрономія» та «Астрометрія і небесна механіка».