Історія кафедри
Кафедру екології та неоекології було створено у 2007 році одночасно зі створенням екологічного факультету університету. Кафедра є правонаступницею кафедри геоекології та конструктивної географії геолого-географічного факультету, яка дала початок створенню екологічного факультету. Засновником кафедри був доктор географічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Володимир Юхимович Некос.
Викладачі та навчання
На кафедрі працює 23 представники професорсько-викладацького складу, наукові працівники, аспіранти та докторанти, у тому числі 3 професори з науковим ступенем доктор географічних наук та 5 доцентів, в тому числі з науковим ступенем кандидат географічних наук, кандидат технічних наук та кандидат сільськогосподарських наук.
Кафедра має аспірантуру і докторантуру. Можливість захисту докторських та кандидатських дисертацій надається у Спеціалізованій вченій раді з присудження наукового ступеня доктора та кандидата географічних наук зі спеціальності 11.00.11 — конструктивна географія та раціональне використання природних ресурсів. З особистого складу ради третину складають фахівці кафедри екології та неоекології.
На кафедрі функціонують 3 наукові школи під керівництвом професорів, докторів наук. До роботи в межах наукових шкіл залучаються науковці — провідні фахівці в даній галузі, співробітники органів державного контролю в галузі охорони навколишнього середовища, представники громадських екологічних організацій, студенти.
Професорсько-викладацький склад кафедри забезпечує викладання 50 навчальних дисциплін для освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр», «спеціаліст» та «магістр». Напрям підготовки 6.040106 «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування». Спеціальність підготовки 8.040106 «Екологія та охорона навколишнього середовища».
Навчання здійснюється за рахунок бюджетних коштів і за контрактом. Існує денна і заочна форма навчання. В процесі навчання студенти мають можливість здійснювати вибір дисциплін, які бажають вивчати. Студентам надається можливість проходити військову підготовку (на контрактній основі), після якої вони отримують звання офіцерів запасу.
Навчальні практики проводяться на Харківщині, в Криму та Карпатах. Виробничі практики студенти проходять в різноманітних організаціях та установах за вибором студентів як в Україні, так і за кордоном.
Випускники здобувають фундаментальну вищу екологічну освіту. Після опанування змісту навчання за напрямом «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» протягом 4 років навчання випускники одержують диплом бакалавра. Магістерська програма за 1 рік навчання дозволяє одержати диплом магістра екології та право працювати на посаді керівника в державних установах і приватних підприємствах, в органах державного управління й місцевого самоврядування в галузі охорони навколишнього середовища, займатися науково-дослідною та викладацькою діяльністю.
Наукова робота та міжнародне співробітництво
Найбільш успішне співробітництво кафедри здійснюється з Санкт-Петербурзьким державним університетом (Росія). Також кафедра співпрацює з Науково-дослідним центром екологічної безпеки Російської Академії Наук (Росія), Центральним європейським університетом (Угорщина), Інститутом технологічної освіти (Греція), Інститутом екологічних досліджень при Університеті Амстердаму (Голландія), Міжнародною групою з геоінформаційних систем (Італія), Університетом природних ресурсів та прикладних наук (Австрія), Білоруським державним університетом (Білорусь), Молдавським державним університетом (Молдова), а також із багатьма іншими університетами та науковими центрами.
На кафедрі реалізовується проект Темпус «Удосконалення освіти в галузі екологічного менеджменту». Головною метою проекту є удосконалення системи вищої освіти в галузі управління охороною навколишнього природного середовища та екологічно безпечного природокористування з використанням досвіду ЄС та країн СНД з використання сучасних управлінських інформаційних технологій.
Пріоритетні напрямки роботи кафедри
|