30 квітня 2017 року
День народження Семена Абрамовича Кузнеця: університет відзначає
30 квітня каразінська спільнота відзначає день народження видатного економіста, лауреата Нобелівської премії, вихованця юридичного факультету університету Семена Абрамовича Кузнеця.
Семен Кузнець є автором сучасної методики розрахунків національного прибутку, визначив поняття валового та чистого продукту, запропонував методологію їх обчислення. У широкому сенсі роботи вченого виступили переходом в економічній науці від абстрактно-логічного до статистичного аналізу і перевірки гіпотез та призвели до появи кількісної економічної історії. З ім’ям дослідника пов’язана низка наукових термінів — «Закон Кузнеця», «Великий маятник», «Гіпотеза Кузнеця».
Становлення поглядів та наукової методології Семена Абрамовича відбувалося саме у м. Харкові, де в стінах юридичного факультету він отримав грунтовну академічну підготовку. Після еміграції до США здобув ступінь магістра з економіки Колумбійського університету, у 1926 році — докторський ступінь за дослідження «Циклічні коливання: розробка й оптова торгівля у США: 1919–1925 роки». З 1927 року очолював Комітет з економічного зростання у Національному бюро економічних досліджень, викладав у провідних вищих навчальних закладах США, зокрема у Гарвардському університеті, Університетах Пенсильванії та Джона Гопкінса (м. Балтімор).
Семен Кузнець першим почав вивчення взаємозалежностей між економічними коливаннями та довгостроковим економічним ростом. Спираючись на аналіз побудованих рядів економічної кон’юнктури вчений виділив середньострокові хвилі економічної динаміки відомі, як «хвилі Кузнеця», які пов’язав з демографічними процесами та інвестиціями в інфраструктуру. Семен Абрамович запропонував теорію будівельних циклів — коливань тривалістю 18–25 років, що пов’язані з періодичним масовим оновленням житла новим поколінням.
За емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке призвело до нового, глибшого розуміння економічної і соціальної структури та процесу розвитку в цілому Семену Кузнецю присуджену одну з найпрестижніших міжнародних наукових премій — Нобелівську премію у галузі економіки.