7 квітня 2017 року
Лекція «Свята імператриця Феодора: що свідчать про неї тканини на прижиттєвому портреті у Сан-Вітале у Равенні»
У Каразінському університеті з ініціативи Української Асоціації Візантійських студій, кафедри історії стародавнього світу та середніх віків історичного факультету, Українсько-Італійського академічного центру університету відбулася лекція «Свята імператриця Феодора: що свідчать про неї тканини на прижиттєвому портреті у Сан-Вітале у Равенні».
Результатами своїх досліджень поділилася викладач кафедри проектування художньо-декоративних тканин і одягу Харківської державної академії дизайну та мистецтв Юлія Матвєєва.
Її доповідь була присвячена осмисленню класичного зразка візантійського мистецтва — мозаїки із портретом імператриці Феодори у Сан-Вітале у Равенні — через дослідження зображених на ній тканин. Зокрема дослідниця зазначила, що у мозаїці вона бачить не зображення шматочків кам’яної смальти, а теплі, гнучкі, створені вручну тканини.
«Мозаїка з імператрицею Феодорою створювалася як парний портрет. Тому її потрібно розглядати разом із зображенням Юстініана. На мозаїках подружжя несе імператорські дари церкві — євхаристичні посудини», — зазначила Юлія Матвєєва.
Також вона розглянула окремі деталі мозаїки. За її словами, малюнок завіси перед Феодорою уособлює межу між сакральним та профанним простором, а джерело води є символом вічного життя, до якого прагне сама імператриця.