Кафедра фізичного виховання та спорту

Власний сайт: http://sport.univer.kharkov.ua/

Фізична культура та спорт є невід’ємною частиною навчального процесу студентів університету. З часу заснування університету організаційна структура та методи фізичного виховання неодноразово змінювались. Зараз цю роботу проводить кафедра фізичного виховання та спорту, яка була утворена у 1925 році.

Сьогодні на кафедрі працюють 40 викладачів, троє з яких — майстри спорту міжнародного класу, двадцять один — майстри спорту, два викладачі зі званням заслужений тренер України та заслужений діяч фізичної культури України.

Студенти університету протягом усього терміну навчання мають змогу вдосконалювати свою фізичну форму, використовуючи спортивну інфраструктуру університету: навчально-спортивний комплекс «Каразінський», який поєднує 10 спортивних зал та стадіон, одній з кращих тенісних баз нашої країни — «Унікорт», спортивні зали інституту високих технологій, головного та північного корпусів університету.

З 2005–2006 років навчального року навчальний процес з фізичного виховання організовано за секційною формою: на навчальних заняттях з фізичного виховання студенти мають можливість займатися у групах з видів спорту за власним вибором. Найбільшою популярністю серед студентів користуються аеробіка, атлетична підготовка у тренажерних залах, ігрові види спорту — баскетбол, волейбол , міні-футбол, бадмінтон, настільний теніс та теніс, шашки, а також бокс та кік-боксінг, боротьба самбо та самозахист, таеквон-до, фехтування, водний туризм та стрільба з луку. Також організовані заняття у групах загальної фізичної підготовки, а для студентів з ослабленим станом здоров’я — у групах фізичної реабілітації. Навчальні заняття з фізичного виховання носять насамперед оздоровчий характер.

Великою популярністю серед студентів користується Спартакіада університету, яка проводиться з 1950 року. Зараз до її програми входять змагання з бадмінтону, баскетболу, волейболу, легкої атлетики, міні-футболу, настільного тенісу, тенісу, шахів та шашок. Окрім цього щорічно проходять спортивне свято першокурсників університету, змагання на Кубок ректора з міні-футболу, Кубки студентського профкому з волейболу, баскетболу, бадмінтону та настільного тенісу, а також спортивні турніри та свята майже на усіх факультетах

Для студентів, які мають відповідну спортивну підготовку, працюють спортивні секції з 17 видів спорту. Збірні команди університету щорічно приймають участь у студентській Спартакіаді серед вищих навчальних закладів Харківської області, а провідні студенти-спортсмени — у спортивних змаганнях самого вищого рангу як на Україні, так і за її межами.

Олімпійські спортивні досягнення студентів університету починаються ще з 1912 року, коли на V Олімпійських іграх у Стокгольмі у змаганнях зі спортивної гімнастики прийняв участь студент медичного факультету Петро Пелипейченко. Найкращих успіхів на Олімпійських іграх студенти нашого університету досягли у другій половині ХХ сторіччя. Олімпійськими чемпіонами стали волейболісти Юрій Поярков, Юрій Венгеровський та Василь Матушевас, велосипедист Ігор Целовальников, призерами цих змагань були Тетяна Девятова (плавання) та Михайло Тишко (фехтування). Учасниками Олімпіад у різні роки були призери чемпіонатів світу та Європи велосипедисти Сергій Кравцов та Анатолій Старков, Олена Ковтун (настільний теніс), Наталя Шибаєва (плавання), Олексій Мазікін (бокс), Катерина Зубкова (плавання), Вікторія Коваль (стрільба з лука), Тетяна Сорочинська (настільний теніс) та Тетяна Перебийніс (теніс). Крім цього в університеті навчались чемпіон шахової Олімпіади Володимир Савон, багаторазова чемпіонка світу з шашок Ольга Левіна, один з кращих тенісистів нашої країни Дмитро Поляков.

При цьому. основним завданням фізичного виховання студентів університету є оздоровча складова підготовки майбутніх спеціалістів та забезпечення можливості реалізації потреб студентів у сфері фізичного виховання та спорту протягом усього терміну навчання.

 • Володимир Олександрович Темченко
  Завідувач кафедри фізвиховання та спорту
  кандидат наук з фізичного виховання та спорту, майстер спорту з легкої атлетики
  Володимир Олександрович Темченко

  Тел.: 340-42-84
  Адреса: вул. О.Яроша, 14, м. Харків, 61045