10 квітня 2017 року
Відкрита лекція «Код Шекспіра в ХХ столітті як опір тоталітаризму»
У Каразінському університеті відбулася лекція професора російської літератури факультету літератури та філософії університету Парми (Італія) Марії Кандіди Гідіні. Захід проходив з ініціативи Українсько-Італійського академічного центру, кафедри романської філології та перекладу факультету іноземних мов та філологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
Під час лекції Марія Кандіда Гідіні розповіла присутнім про сприйняття та осмислення творчості Вільяма Шекспіра на прикладі трагедії «Гамлет, принц датський» та перекладу 74-го сонету видатними літераторами Самуїлом Маршаком та Борисом Пастернаком. Зокрема лектор відзначила актуальність шекспірівських образів в умовах сучасного світу: «Гамлет — це така широка тема, що може використовуватися з метою здійснення роздумів для будь-якого випадку життя». На підтвердження своєї думки доповідач навела інтерпретації образу Гамлета у творах російських письменників та художників.
Марія Кандіда Гідіні зазначила, що з плином часу в російській літературі сформувалися три напрямки бачення Гамлета: культурологічно-філософське, що набуло розповсюдження у ХІХ столітті та представляло принца датського романтичним героєм, який є душевно досить слабким — він не боїться викликів долі, проте не має сили їх подолати. Наступним стало міфологічно-поетичне трактування трагедії, при якому особлива увага приділялася образу Офелії, символам та мотивам, що він породжував. Проте особливої актуальності для російської культури набув третій напрям — політичне бачення Гамлету, зокрема його боротьби проти дядька-узурпатора та незаконного захоплення влади. «У Гамлета присутній внутрішній закон — він повинен віднайти свій шлях без орієнтирів зовнішнього закону. В епоху нового часу конфлікт персонажа завжди внутрішній», — відзначила доповідач.
Наприкінці лекції присутні могли поставити запитання Марії Кандіді Гідіні.