Науково-дослідний інститут астрономії

Власний сайт: http://astron.kharkov.ua/

                            http://www.univer.kharkov.ua/ua/departments/physics/chair/astronomy

Науково-дослідний інститут астрономії Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна було створено у січні 2002 року на базі університетської Астрономічної обсерваторії, заснованої у 1808 році. Сьогодні — це одна з провідних астрономічних установ України, де проводяться фундаментальні та прикладні дослідження з фізики Сонця, Місяця, планет, супутників, астероїдів, комет, фундаментальної астрометрії та зоряної астрономії, розробки методів підвищення просторового розподілу при астрономічних спостереженнях. Серед теперішніх досягнень інституту — створення унікального каталогу 300 мільйонів положень зірок та їх власних рухів.

Інститут має позаміську спостережну станцію та наукову бібліотеку. Він укомплектований 70-сантиметровим телескопом-рефлектором, 35-сантиметровий телескопом системи Бейкера-Шмідта, спектрогеліографом, пасажним інструментом, 20-сантиметровим рефрактором Цейса, 27-сантиметровим рефлектором, когерентно-оптичним процесором зображень, який входить до державного реєстру наукових об’єктів що становлять національне надбання України, та іншими інструментами.

Інститут є базою для підготовки студентів університету за спеціальністю «Астрономія» та підготовки кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру та докторантуру.

До наукового колективу, що включає кафедру астрономії та космічної інформатики університету, входять 6 докторів наук та 17 кандидатів наук, серед яких — 6 лауреатів Державної премії України й 10 лауреатів премій НАН України. 33 об’єкти в Сонячній системі (кратери на Місяці, Марсі, Венері та 12 малих планет) названі іменами харківських астрономів і випускників кафедри астрономії університету.

Серед науковців Інституту — члени Міжнародного астрономічного Союзу та Європейського астрономічного товариства. Наукові дослідження проводяться в тісному співробітництві з ученими США, Німеччини, Італії, Швеції, Польщі, Фінляндії, Росії.