7 квітня 2017 року
«Писанкарство в житті українців»: засідання клубу української мови та культури
У Каразінському університеті відбулося засідання клубу української мови та культури, присвячене традиціям українського писанкарства. Організаторами заходу виступили Центр українських студій імені Д. І. Багалія і відділ реклами та брендингу центру зв’язків з громадськістю університету.
З історією зародження писанкарства та символікою писанки присутніх познайомила доцент кафедри українознавства філософського факультету Наталія Аксьонова: «Великоднє яйце у східних слов’ян є головним символом свята на честь відродження сонця. Розписування яєць — звичай не тільки український, він характерний для всіх слов’янських народів. Також писанкарством займаються і далеко за межами європейського континенту. Міфологія яйця притаманна всім індоєвропейським народам». Доповідач підкреслила, що наразі писанка виступає своєрідним брендом, репрезентантом української культури у світі, зокрема завдяки популяризації писанкарства в діаспорі.
Окрім того, Наталія Аксьонова розповіла, що в Україні традиції колекціонування та дослідження писанок сягають 19 століття. Найпершим є зібрання викладача історії реального училища у Єлисаветграді Володимира Ястребова, що нараховувало понад 400 зразків. Опис писанок із зазначеної колекції увійшов до каталогу Сергія Кульжинського «Описание коллекции народных писанок» 1899 року, що і сьогодні залишається найбільш повним та масштабним виданням. Значний вклад у дослідження писанкарства на Слобідській Україні належить етнографу Миколі Сумцову.
Наталія Аксьонова відзначила також, що традиції колекціонування писанок продовжуються і в сучасній Україні — у м. Коломия Івано-Франківської області функціонує Музей писанок, зібрання якого сягає 6 000 примірників. Окрім того, у різних куточках світу встановлюють пам’ятники писанці, найбільшим серед яких є пам’ятник у м. Вугревіль (Канада). В Україні щорічно проходить виставка скульптур-писанок у Софійському соборі (м. Київ), а в м. Рівне під час великодніх свят діє писанковий парк.
З регіональними особливостями українських писанок та найбільш поширеними орнаментами присутніх познайомила студентка 2-го курсу факультету психології Анастасія Федоренко. Зокрема, доповідач відзначила, що для Волині характерно використання чорного, червоного та жовтого кольорів, писанки Прикарпаття відрізняються дрібними елементами та яскравою композицією, на Полтавщині використовують зображення тварин. Студентка 1-го курсу медичного факультету Анастасія Рябініна розповіла про давньослов’янські традиції виготовлення писанок та акцентувала, що звичай розписувати яйця існував на українських землях ще до розповсюдження християнства.
Завершив зустріч майстер-клас з виготовлення писанок від Анастасії Федоренко та Анастасії Рябініної, під час якого присутні познайомилися з інструментами, що використовують писанкарі, особливостями застосування фарбників, технікою нанесення орнаментів.