18 квітня 2014 року
Лекція професора Католицького університету Святого Серця Адріано Дель Аста
У Каразінському університеті відбулася відкрита лекція професора Католицького університету Святого Серця (м. Мілан, Італія) Адріано Дель Аста «„Життя і доля“ Василя Гроссмана. Європейське прочитання».
Зі вступним словом до присутніх звернулися директор Центру міжнародного співробітництва, доцент Олена Шаповалова та доцент кафедри теорії культури і філософії науки Олександр Філоненко.
Під час лекції професор порушив питання істини й неістини релігійної та тоталітарної ідеології, впливу останньої на людину крізь призму філософської основи творів Федора Достоєвського, Олександра Солженіцина, Михайла Булгакова та Василя Гроссмана.
Адріано Дель Аста зазначив, що неправда в тоталітарному режимі відрізнялась від неправди Макіавеллі, де реальність міститься в двох протилежностях — правда/неправда. В Радянському Союзі ж неправда стає структурою існування, видимість заміняє буття. Так робітник колгоспу не повинен був усвідомлювати себе рабом в реаліях соціалістичного суспільства, він мав уявляти себе сільськогосподарським робочим. Проте викрут тоталітарного досвіду не є однозначно негативним, вважає професор, бо людина знову знаходить себе.
Довідково. Адріано Дель Аста — директор Італійського інституту культури в Москві, професор Католицького університету Святого Серця в Мілані, викладач російської мови і літератури в Католицькому університеті Бреши (Італія), член Амброзіанської академії Мілану (клас славістики). До наукових інтересів ученого входять релігійна філософія, політичні аспекти російської літератури та мистецтва XIX–XX століть.