14 квітня 2014 року
Лекція «Археологічна соціологія: проблеми методології»
В університеті за ініціативою кафедри політичної соціології соціологічного факультету та науково-дослідної лабораторії історичного факультету відбулася відкрита лекція керівника Германо-Слов’янської археологічної експедиції, доцента М. В. Любічєва на тему: «Археологічна соціологія: проблеми методології».
«Метою археологічних досліджень є історична реконструкція, проте учені відкривають не суспільство, а елементи матеріальної культури. Чи можна за її залишками відтворити модель суспільства минулого? Не варто робити глобальні висновки і змішувати археологічні реалії та історичні події, — вони можуть не співпадати», — пояснив М. В. Любічєв на прикладі археологічних джерел для вивчення Давньої Греції і Спарти.
Науковець розповів присутнім про особливості археологічних джерел, пояснив відмінності між доісторичною і ранньою історичною археологією, ознайомив з експериментальною археологією, а також акцентував на дискурсивному питанні співвідношення культури та етносу.
М. В. Любічєв детальніше зупинився на археологічних джерелах, за якими моделюються соціально-економічні, соціокультурні та політичні відносини, що існували у суспільствах минулого, — похованнях, скарбах та поселеннях. Фахівець зауважив, що за похованнями можна визначити період історії, коли жила людина, її вік, стать, соціальний статус, професію, а також — до якої культурної та етнічної групи вона належить.