4 квітня 2014 року
Перспективи та ризики після підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом [зустріч-дискусія]
У Каразінському університеті відбулася зустріч-дискусія «Перспективи та виклики для молоді регіону і населення загалом після підписання Україною угоди про асоціацію з Європейським Союзом», метою якої було обговорення позитивних моментів та ризиків для України, зокрема її східних регіонів, крізь призму нинішньої ситуації, що склалася у країні в результаті ухвалення політичної частини угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Захід проходив у рамках проекту «Шанси і можливості для жителів східних регіонів України від підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом», організованого експертно-аналітичним центром «Інститут соціально-політичного проектування „Діалог“» та Всеукраїнською молодіжною громадською організацією «Демократичні перетворення України».
Серед запрошених експертів та спікерів дебатів, зокрема: директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк (керівник проекту), депутат Харківської міської ради, експерт з питань конкурентоспроможності регіону Євген Шаповал, доцент кафедри фінансів Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Тарас Данько, голова Харківської обласної організації «Асоціація політологів Слобожанщини», завідувач кафедри політології університету, професор Олександр Фісун та доценти тієї ж кафедри Наталія Вінникова, Юлія Біденко і Олексій Крисенко.
Загалом у ході дискусії було обговорено, які привілеї отримала Україна від підписання політичної частини угоди з Європейським Союзом, переваги зближення з Європою, насамперед у культурній, освітній та політичній сферах, а також вплив кримського інциденту на цей процес, які інтереси населення східних областей країни повинні бути враховані в умовах виникнення нового політичного дискурсу та змінення світового порядку тощо. Головною перевагою, на думку експертів, є можливість створення єдиної освітньої зони з Європою, тим самим збільшити рівень академічної мобільності та розширити спектр програм подвійних дипломів. Разом з тим, потрібно не абсолютизовувати підписану угоду, а серйозно підійти до визначення основних напрямків інтеграції окремих аспектів європейських принципів та стандартів з українськими реаліями, дотримання яких допоможе підвищити показники в конкретних суспільних сферах.
Поряд з експертним аналізом переваг та недоліків підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом, доволі гостро постало питання готовності України до наступного кроку — ухвалення економічної частини договору та розуміння важливої ролі у даному процесі східних регіонів країни. «Визначальними у відносинах із Європою стануть індустріальні регіони України, тому нинішній владі необхідно зважати на інтереси промислового сходу країни, особливо з питань розстановки пріоритетів, що стосуються економічної частини угоди про асоціацію. Східна Україна, у свою чергу, повинна конкретно сформувати бачення власної ролі у Євросоюзі», — зазначив Андрій Миселюк.
На необхідності внесення змін до «Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року», у якій визначено шляхи розвитку регіону та здійснено прогноз індикаторних показників його досягнень, згідно з положеннями угоди між Україною та Європейським Союзом акцентував Євген Шаповал, зауваживши, що це спільна справа університетської та експертної спільнот.
Окрім Харкова, проведення подібних зустрічей заплановано у провідних вищих навчальних закладах Дніпропетровська (7–8 квітня 2014 року) та Донецька (10–11 квітня 2014 року).