11 квітня 2014 року
Зустріч керівництва Міністерства освіти і науки України з освітянами Харкова та області
У Каразінському університеті відбулася зустріч міністра освіти і науки України Сергія Квіта та першого заступника міністра Інни Совсун з освітянами Харкова та області, в якій взяли участь понад 500 керівників, викладачів та науковців, студентів і голів профспілок вищих навчальних закладів.
«Нам дуже приємно, що першу поїздку Сергій Миронович зробив саме до Харкова — студентської столиці України. Всі ми бачимо, що наразі у сфері вищої освіти відбуваються серйозні реформи, у зв’язку з чим постає багато гострих питань, які потребують роз’яснення та обговорення, і нам цікава думка й, можливо, рекомендації міністра щодо вирішення існуючих у зазначеному напрямі проблем», — наголосив на початку зустрічі ректор університету Віль Бакіров.
У своєму виступі Сергій Квіт окреслив пріоритетні стратегічні й тактичні завдання, до яких у першу чергу належить остаточне прийняття законопроекту, що стосується реформування системи вищої освіти: «В основі проекту закону „Про вищу освіту“ — ідея університетської автономії, насамперед в академічній, організаційній та фінансовій сферах. Планується розширити повноваження вчених рад та колективів університету, зокрема право самостійно обирати ректора, тоді як міністерство лише фіксує факт вибору, та визнавати іноземні дипломи наукового ступеню потенційних працівників. Особливої уваги та доопрацювання потребують положення, які стосуються фінансової автономії університетів, тому що стосовно цього питання існує багато колізій у вітчизняному законодавстві. Головне завдання цього законопроекту — створення якісних університетів, які були б конкурентоздатними на світовому ринку». Також, за словами міністра, передбачено створення Національної агенції з якості вищої освіти, що виконуватиме функції колишньої Вищої атестаційної комісії та буде незалежною інституцією, яка формуватиметься з представників університетів різних форм власності, Національної академії наук, студентства та організацій-працедавців.
Значну увагу було приділено обговоренню окремих моментів, зазначених у постанові Кабінету Міністрів України № 65 від 1 березня 2014 року «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету». Міністр запевнив, що всі позиції, які стосуються заміщення вакантних посад, проведення ремонтів, оплати відряджень, буде роз’яснено найближчим часом, оскільки в першу чергу дані положення були спрямовані на працівників органів державної влади.
Також було порушено питання модифікації умов прийому до вищих навчальних закладів. Зокрема у поточному році абітурієнти отримають менше додаткових балів за інтелектуальні досягнення через незрозумілість параметрів їх вимірювання, разом з цим буде зменшено цінність шкільного атестату порівняно з сертифікатами ЗНО. Також в якості експерименту заплановано запровадження спеціального коефіцієнту для підтримки природничих і математичних дисциплін.
Зустріч проходила у форматі діалогу, всі бажаючі мали можливість поставити питання міністру та першому заступнику міністра й отримати вичерпні відповіді. Загалом присутніх цікавили теми підвищення ефективності академічної діяльності, збереження пріоритету фундаментальних досліджень, підтримки просвітницької діяльності університетів, процесу заміщення рівня кандидата наук на ступінь доктора філософії (PhD), об’єднання вищих навчальних закладів, закриття сільських шкіл тощо.
По завершенню зустрічі Сергій Квіт провів прес-конференцію для представників засобів масової інформації, у рамках якої більш детально зупинився на конкретних моментах, задекларованих під час обговорення.