16 травня 2017 року
День народження Миколи Костомарова: університет відзначає
16 травня каразінська спільнота відзначає день народження видатного українського історика, етнографа, етнопсихолога, прозаїка та громадського діяча, вихованця університету Миколи Івановича Костомарова. Цього року відзначається 200-річчя від дня народження науковця.
Учений народився у родині поміщика, початкову освіту здобув у Воронежській гімназії, по закінченню якої вступив на історико-філологічний факультет Харківського університету. Значний вплив на становлення М. І. Костомарова, як особистості та науковця мало зближення в роки навчання з університетським гуртком українських романтиків на чолі з професором-славістом Ізмаїлом Срезневським.
Після закінчення у 1836 році університету Микола Костомаров розпочав військову службу юнкером у Кінбурзькому драгунському полку в Острогозьку, де займався вивченням історії полку з козацьких часів. Микола Костомаров виступив одним із організаторів Кирило-Мефодіївського братства, розробив програмний документ товариства «Книзі буття українського народу». За участь у роботі братства його було ув’язнено і заслано до Саратова. Після амністії у 1856 році історик підготував до друку історичні праці «Богдан Хмельницький», «Бунт Стеньки Разіна», починає викладацьку діяльність.
Особливою сторінкою в житті Миколи Костомарова є публіцистична та полемічна діяльність — за його участю створені журнали «Киевская старина» та «Вестник Европы». Масштаби творчої спадщини ученого значні — це історичні монографії та дослідження: «Про значення критичних праць Костянтина Аксакова з російської історії» (1862), «Про ставлення російської історії до географії та етнографії» (1863), «Початок єдиної держави в давній Русі» (1870), «Петро Могила перед судом дослідників нашого часу», «Про козаків» (1878).
Микола Костомаров — унікальний мислитель XIX сторіччя, який звернув увагу на суперечності між державністю та народністю, основоположник народницького напрямку в українській історіографії.
З нагоди 200-річчя від дня народження Миколи Костомарова центром краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька та центром українських студій імені Д. І. Багалія підготовано буклет «Микола Костомаров та Харківський університет».