4 травня 2017 року
Відбулася акція «Діти війни (1941–1945): долі та спогади»
У Каразінському університеті з ініціативи Музею історії університету, пройшла акція «Діти війни (1941–1945): долі та спогади», присвячена 72-й річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Присутніх привітала директор Музею історії університету Вікторія Іващенко, яка відзначила, що акція покликана показати, як це бути дитиною у воєнні роки, жити в окупованому Харкові, тяжко працювати в евакуації, чи поневірятися іншими містами, тікаючи від страшної, жорстокої війни, що не зважала на юний вік.
У фондах музею зберігаються листи з фронту, що на довгі чотири роки стали єдиною можливістю спілкування солдатів з рідними. Один з таких листів, написаний батьком, який ніс службу матросом, до маленького сина зачитав присутнім декан фізико-технічного факультету, професор Ігор Гірка.
Страшні сторінки життя в окупованому Харкові у 1941–1943 роках закарбувалися у спогадах, листах, книгах, шкільних творах маленьких харків’ян, уривки з яких зачитали учні Харківського університетського ліцею. «Процвітали грубі та міцні. Вони прийняли залізну логіку або ти, або тебе. Ці люди, неначе виникли з-під землі. Одні працювали у німців, інші відкривали кафе. А найстрашніші стали поліцаями, їх боялися більше, ніж німців. Люди боялись один одного. Розмовляли пошепки, з обережністю. Про справи на фронті — єдине, що хвилювало всіх — боялися промовити», — писала у спогадах відома радянська актриса, харків’янка Людмила Гурченко.
У рамках акції відбулася також презентація відео-проекту музею «П’ять історій про дитинство в роки війни (1941–1945)», героями якого виступили викладачі Каразінського університету, чиє дитинство припало на воєнні роки — доцент кафедри біохімії біологічного факультету Наталія Буланкіна, професор кафедри української мови філологічного факультету Володимир Калашник, професор кафедри економічної теорії та економічних методів управління економічного факультету Матвій Кім, доцент кафедри німецької та французької мов факультету іноземних мов Ліна Маєвська, директор Центру довузівської освіти, професор Вадим Чеботарьов.
«Дякую вам, діти війни, за вашу пам’ять. Сподіваюся, що і надалі ви розповідатимете нам про війну. Це треба пам’ятати. Не бійтеся повторюватися самі, повторювати один одного, адже покоління змінюються і кожне з них повинно знати про страшну війну», — наголосив декан історичного факультету, доцент Сергій Литовченко, який акцентував також на важливості спогадів для розуміння Другої світової війни, мотивів, що спонукали людей здійснювати страшні речі.
Завершилася акція відкриттям виставки, що представляє особисті речі, фотографії, листи викладачів університету — дітей війни. Відвідати виставку можна у Музеї історії університету до 15 травня 2017 року.