22 березня 2017 року
Круглий стіл «Петро Олексійович Лавровський — професор Харківського університету (до 190-річчя від дня народження)»
У Каразінському університеті відбувся круглий стіл «Петро Олексійович Лавровський — професор Харківського університету (до 190-річчя від дня народження)». Організатором заходу виступив Центр українських студій імені Д. І. Багалія університету.
У рамках круглого столу відбулася презентація доповідей, присвячених різним аспектам біографії та наукових досліджень Петра Лавровського. Зокрема працівник Центру українських студій імені Д. І. Багалія, кандидат історичних наук Марина Домановська розповіла присутнім про харківський період життя вченого: «Біографія Петра Лавриновського в сучасній бібліографії відтворена досить фрагментарно. Це пов’язано перш за все з тим, що архіви дослідника є роз’єднаними».
Доповідач наголосила, що П. О. Лавровський виступає різноплановим дослідником, коло його наукових інтересів було досить широким та включало палеографічні, лінгвістичні дослідження, вивчення історії та літератури західних і південних слов’ян. Значну увагу Марина Домановська приділила розповіді про викладацьку діяльність ученого, відзначивши, що він першим запровадив у Харківському університеті практичні заняття для студентів.
Виступ завідувача кафедри загального, германського та слов’янського мовознавства Донбаського державного педагогічного університету, професора Володимира Глущенка познайомив учасників заходу з Петром Лавровським–філологом: «Фактично Петро Лавровський та його вчитель Ізмаїл Срезневський стояли у витоків харківської лінгвістичної школи, яку згодом очолив Олександр Потебня». Доповідач акцентував на новаторстві та вагомості праць ученого у царині походження слов’янських мов, використанні ним порівняльно-історичного методу.
Наукові погляди ученого, напрямки його історичних студій розглянув у доповіді завідувач кафедри туристичного бізнесу Харківської державної академії культури, професор Сергій Лиман. «Петро Лавровський, як представник слов’янофільського напрямку, вважав споконвічною боротьбу германського та слов’янського світів, наполегливо проводячи зазначену думку через усі свої роботи», — наголосив доповідач, відзначивши внесок вченого у дослідження протистояння німецького та чеського народів у XVI столітті.
Окрім того, Сергій Лиман акцентував на надзвичайній працьовитості вченого, який лише за перші три роки служби у Харківському університеті захистив дві наукові дисертації, а його праця, присвячена Святим Кирилу та Мефодію, стала однією з найбільших за кількістю використаних історичних джерел з виданих на той час у Харкові.
Наприкінці круглого столу відбулася дискусія.