17 березня 2017 року
Презентація видань Інституту української археографії і джерелознавства імені М. С. Грушевського Національної академії наук України
16 березня 2017 року в Каразінському університеті відбулася презентація видань Інституту української археографії і джерелознавства імені М. С. Грушевського Національної академії наук України.
Модератор зустрічі, працівник Центру українських студій імені Д. І. Багалія Марина Домановська акцентувала на давній співпраці з Інститутом української археографії і джерелознавства імені М. С. Грушевського, відзначила різноплановість та наукову актуальність презентованих видань: «Для Каразінського університету збірка “Софія Київська: Візантія. Русь. Україна” має особливе значення. У виданні представлені джерела з історії Харківського університету — листування його професорів та викладачів початку ХХ століття».
Презентував видання старший науковий співробітник Інституту української археографії і джерелознавства імені М. С. Грушевського Дмитро Гордієнко, який зазначив, що головне завдання установи — пошук та введення в науковий обіг нових історичних джерел, тому значна увага приділяється саме публікації письмових пам’яток.
Доповідач відзначив, що представленні видання мають власну історію, зокрема збірки «Софія Київська: Візантія. Русь. Україна». Головною особливістю видань є публікація біографічних джерел та праць українських вчених ХІХ – початку ХХ століть, що займалися дослідженням всесвітньої історії, а саме видатних візантиністів Нікодима Кондакова (IV випуск) та Федора Успенського (V випуск). Окрім історичних джерел, у збірках опубліковані дослідження, присвячені історії Візантії та візантійській традиції в українській історіографії, а також рецензії.
В основу видання «Олександр Шульгин в українському державотворенні та міжнародній політиці. Збірник наукових праць та документів» покладено матеріали наукової конференції, доповнені дипломатичними документами, листуванням О. Шульгіна за часів Паризької мирної конференції, які, зокрема, демонструють, як змінювалося відношення країн–членів Антанти до Української Народної Республіки.
За результатами проведених Інститутом української археографії і джерелознавства імені М. С. Грушевського конференцій вийшли також два томи збірки «Наш Крим = Our Crimea = Bizim Qırımımız», що містять наукові розвідки з питань кримознавства, поліетнічності та полірелігійності населення півострова, формування «кримського міфу» в контексті історії Російської імперії та сучасної Росії, асиміляції кримців, набігів кримських татар на українські землі.
Особливу увагу Дмитро Гордієнко приділив виданню “Ucraina magna”: «Це абсолютно новий проект, присвячений українській еміграції та діаспорі. Його мета — показати Україну великою, так далеко, як сягає українська нація, українська мова», — наголосив доповідач, відзначивши, що перший випуск часопису присвячений українському соціологу, політологу та етнологу Ольгерду Бочковському, постаті не відомій широкому загалу українських дослідників.
Також присутнім було представлено І та ІІ випуски видання «Славістична збірка», що вийшли за матеріалами Міжнародних наукових Соханівських читань та журнал «Відродження пам’яток. Часопис науково-реставраційної майстерні Національного заповідника “Софія Київська”», що містить інформацію про особливості відновлення фресок Собору Софії Київської та результати дослідження методами природничих наук розчинів, використаних при зведенні храму, статті з теорії та методики проведення консерваційно-реставраційних робіт.
Наприкінці заходу учасники мали змогу задати питання Дмитру Гордієнку.