3 березня 2017 року
Науковий семінар «Василь Кричевський: повернення»
У Каразінському університеті з ініціативи працівників Центру українських студій імені Д. І. Багалія відбувся науковий семінар «Василь Кричевський: повернення». Під час заходу присутні дізналися про основні періоди життєвого та творчого шляху видатного українського архітектора та художника кінця ХІХ — початку ХХ століття Василя Григоровича Кричевського.
Модератор семінару, працівник Центру українських студій імені Д. І. Багалія Олександр Савчук наголосив, що тривалий час внесок Василя Кричевського у розвиток українського мистецтва був незаслужено забутий і наразі надзвичайно актуальним є вивчення творчої спадщини митця.
Ім’я Василя Кричевського нерозривно пов’язане з історією та культурою Харкова, у місті збереглися будівлі, зведені за його проектами. «Як архітектор, художник та науковець Василь Кричевський сформувався у середовищі видатних діячів культури Харкова. Саме завдяки харківським архітекторам Сергію Загоскіну, Альфреду Шпігелю, Олексію Бекетову, професорам Харківського університету відбувалося становлення авторського стилю митця», — акцентував у своїй доповіді старший викладач кафедри містобудування Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова Денис Вітченко. Доповідач познайомив присутніх з найбільш відомими роботами митця, серед яких знаковим є будинок Полтавського земства. Також відзначив значний вплив української народної архітектури на творчість В. Кричевського, що став помітним у використанні традиційних форм та орнаментів. Народна спадщина переосмислювалася архітектором та вдало пристосовувалася до сучасних реалій. Дослідник наголосив, що внутрішні інтер’єри розглядалися архітектором як невід’ємна частина будівлі, тому його спорудам властива єдність внутрішнього та зовнішнього простору.
Про діяльність єдиного на території України музею, присвяченого Василю Кричевському, присутнім розповів завідувач Музею мистецької родини Кричевських Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Антон Плохий. Зокрема, доповідач відзначив, що експозиції музею є надзвичайно динамічними та постійно оновлюються, працівники музею проводять активну дослідницьку роботу.
В рамках семінару також відбулася презентація першого тому хрестоматії «Василь Григорович Кричевський», що містить текстові праці митця, архівні біографічні матеріали, обрані розвідки про нього, інформацію про персональні виставки В. Кричевського в 1940–1941 роках.