21 жовтня 2013 року
Україна та CERN уклали Угоду щодо асоційованого членства
3 жовтня 2013 року Україна та Європейська організація з ядерних досліджень (CERN) (м. Женева, Швейцарія) уклали Угоду щодо асоційованого членства, що дає змогу українським науково-дослідним закладам і підприємствам брати участь у тендерах CERN та отримувати замовлення для різних проектів у сфері сучасної прикладної фізики, а також брати участь у створенні нових матеріалів і розвивати дослідження у сфері ядерної медицини та ядерних технологій.
«Укладення угоди про асоційоване членство — це визнання внеску українських учених до програм CERN. Престижно бути членом цієї організації», — підкреслює випускник Каразінського університету, завідувач лабораторії грід-обчислень у фізиці Інституту теоретичної фізики імені Боголюбова Євген Мартинов. Науковець бере участь у колаборації ALICE CERN — дослідницькій групі, що експлуатує у Швейцарії Великий адронний колайдер.
Участь України у CERN дозволить молодим науковцям стажуватися в найкращих європейських наукових інституціях та отримувати фінансування на проведення досліджень.
Випускника фізико-технічного факультету Іллю Шаповала університет направляв до CERN у наукове відрядження, після отримання запрошення на постійну роботу фізик працює у CERN, але водночас є співробітником Каразінського університету. «Я працюю в CERN, просуваючи авторитет рідного вишу, я не забув і завжди пам'ятатиму, звідки я», — наголошує науковець.
Загалом із CERN співпрацюють 47 українських учених.
Довідково. Європейська організація з ядерних досліджень (CERN) — провідний міжнародний дослідницький центр європейської спільноти, найбільша у світі лабораторія з фізики високих енергій, заснована 1954 року, коли 12 країн-учасниць ратифікували угоду про її заснування. Співробітництво України з CERN здійснюється з 1993 року згідно з положеннями Угоди про подальший розвиток наукового і технічного співробітництва в галузі фізики високих енергій.