19 жовтня 2013 року
Взаємодія соціології та суспільства в умовах кризи: підсумки соціологічного конгресу
Протягом трьох днів Каразінський університет знаходився в епіцентрі подій одного з наймасштабніших в Україні наукових заходів — Конгресу Соціологічної асоціації України. Цьогоріч взяти участь у роботі конгресу зібралися науковці країн пострадянського простору, Європи та Азії, які мають новітні розробки та підходи до вирішення проблемних ситуацій, що виникають на сучасному етапі суспільної трансформації.
Лейтмотив академічного дискурсу організованого заходу визначили знакові фігури у світі соціології, видатні науковці — Володимир Ядов (м. Москва, Росія), Пал Тамаш (м. Будапешт, Угорщина), Давид Ротман (м. Мінськ, Білорусь), Анатолій Вишневський (м. Москва, Росія), Галина Сілласте (м. Москва, Росія), Віль Бакіров (м. Харків, Україна), Людмила Сокурянська (м. Харків, Україна), Ольга Куценко (м. Київ, Україна) та інші. Задана тематична проблематика отримала свій логічний розвиток завдяки подальшій плідній роботі учасників конгресу у формі засідань, секцій, круглих столів, по завершенню якої стало можливим виявити причини кризової ситуації, характерної для сучасного суспільства, та окреслити найвірогідніші шляхи її подолання.
Наголошуючи на актуальності теми цьогорічного конгресу «Соціологія та суспільство: взаємодія в умовах кризи», Володимир Ядов акцентував на ключових питаннях, що виникають при дослідженні процесу трансформації пострадянських суспільств. «Важливу роль у формуванні системи суспільних цінностей відіграє культура. Саме крізь призму культурних механізмів доцільно вивчати суспільство в умовах кризи», — зазначає вчений. Важливу роль культурного впливу на суспільну свідомість підкреслює Ольга Куценко: «Майже кожна з постсоціалістичних країн певний час свого історичного розвитку перебувала під егідою однієї з колишніх територіальних імперій, що сформувало велику культурну залежність». Таким чином, наразі відбувається адаптація вже існуючої у суспільстві культурної специфіки до викликів сучасного світу, що стрімко розвивається в умовах глобалізації.
Окрім культурних чинників, що зумовлюють появу кризової ситуації у сучасному суспільстві, вчені виокремлюють низку інших факторів, які характеризують ступінь проникнення кризи у соціальне життя. Зокрема, досліджувати соціальні ризики крізь призму фінансово-економічних пропонує Галина Сілласте, наголошуючи на думці, що обидва зазначених типи ризиків мають свою специфіку та методи подолання. Разом з тим, на думку Віля Бакірова, наявність економічної кризи не дає підстави говорити про суспільну кризу загалом. Вчений виділяє окрему категорію «соцієтальна криза», що включає в себе поняття кризи всього суспільства як єдиного організму. І, як зазначає В. Бакіров, справа соціологів — саме у попередженні соцієтальних криз.
Цьогоріч засідання Конгресу Соціологічної асоціації України відбулося вдруге. Ефективна робота у рамках заходу, проведена спільними зусиллями науковців різних країн, зумовила появу новітньої методологічної бази для забезпечення соціологічних розробок та визначення пріоритетних напрямів розвитку соціології в Україні.