14 жовтня 2013 року
Нобелівську премію з фізіології та медицини присуджено за відкриття механізмів регулювання міжклітинних взаємодій
У Стокгольмі в рамках Нобелівського тижня Швецькою королівською академією наук оголошено імена цьогорічних лауреатів Нобелівської премії з фізіології та медицини.
Найпрестижнішу наукову премію у цій сфері присуджено американським науковцям Джеймсу Ротману (James E. Rothman, Yale U., New Haven, Connecticut, USA), Ренді Шекману (Randy W. Schekman, U. of California, Berkeley, California, USA) та німецькому ученому Томасу Зюдхофу (Thomas C. Südhof, Stanford U., Stanford, USA) за відкриття механізмів регулювання міжклітинних взаємодій.
Учені здійснили дослідження транспортування речовин усередині клітин організму людини: обмін речовин у клітинах відбувається завдяки везикулам — органелам, оточеним мембраною, які переміщують ферменти, гормони та нейромедіатори. Кожна везикула містить у своїй мембрані білкові молекули, що дозволяє організовувати рух речовин в правильному напрямку у визначений час.
Зокрема, Джеймс Ротман відкрив протеїновий механізм, який дозволяє везикулам приєднуватися до речовин для подальшого їх транспортування. Ренді Шекман виявив набір генів, що відповідає за везикулярний транспорт, а Томас Зюдхоф дослідив, чому везикули виділяють речовини в потрібний момент у потрібному місці.
Нобелівським комітетом відзначено важливість дослідження науковців, оскільки порушення транспортування речовин призводить до діабету, неврологічних та імунологічних захворювань. Завдяки цьому відкриттю стане можливою діагностика тяжкої форми епілепсії, захворювань імунної недостатності у дітей, а в майбутньому — знаходження ліків проти діабету та епілепсії. Крім того, здобуток учених є важливим для розуміння функціонування нервової, імунної та гормональної систем організму людини.
Довідково. Нобелівська премія з фізіології та медицини — одна з найпрестижніших нагород, що вручається за наукові досягнення у цій галузі. Премія, заснована згідно з заповітом швецького хіміка, винахідника, підприємця та благодійника Альфреда Нобеля, присуджується щорічно з 1901 року.