3 жовтня 2013 року
Наукові семінари професора Університету Аріеля Е.Ю. Бормашенка
1–2 жовтня 2013 року у Каразінському університеті проходили наукові семінари відомого фізика, професора Університету Аріеля (м. Аріель, Ізраїль) Едуарда Юрійовича Бормашенка.
У ході семінару «Сучасна теорія капілярних явищ і змочування» учений розповів про результати експериментів в галузі капілярності та змочування, ефект гістерезіса кута змочування, роль потрійної лінії у формуванні режиму змочування, представив термодинамічне обґрунтування основних моделей, що описують змочування реальних поверхонь.
«Змочування називають фізикою ХІХ століття, проте це не так, ця проблематика набула актуальності й нового розвитку після звернення до неї німецьких біологів в 1997 році», — відзначив Е.Ю. Бормашенко. Учений наголосив, що видатні фізики А. Ейншетейн та Н. Бор розпочинали свої наукові дослідження саме в галузі фізики змочування, а найбільш цитованою працею А. Ейнштейна є робота з фізики змочування.
Під час виступу Е.Ю. Бормашенко запропонував теорію нових явищ, відкритих протягом останнього десятиліття — супергідрофобності та супергідрофільності, а також — універсальний скейлінговий закон, що описує шорсткість потрійної лінії.
«Крапля, покрита гідрофобним порошком, не розтікається — це явище називається ефектом «рідкого мармуру». Причиною цьому є те, що рідина і поверхня не контактують із-за наявності між ними повітря» —зазначив Е.Ю. Бормашенко на початку семінару «„Рідкий мармур": безадгезійні краплі, їхні фізика, хімія та застосування».
Семінар супроводжувався презентацією експериментів. Так, учений продемонстрував, що «рідкий мармур» під дією магнітного поля рухається, а, якщо з'єднати дві такі краплі за допомогою трубки, то виникне ефект «мікронасосу» — рідина з однієї краплі перетече в іншу.
Також науковець розповів про композитний «Янус-мармур» — «рідкий мармур», створений поєднанням гідрофільної та гідрофобної крапель, а також про «кубічні краплі», що виникають внаслідок введення в «рідкий мармур» твердого тіла кубічної форми. Дослідження у цій галузі, за словами професора, сприятимуть розвитку фармацевтики та косметології. Також «рідкий мармур» дозволяє визначати ступінь забрудненості води.
Виступи Е.Ю. Бормашенка викликали жваве обговорення, у дискусіях взяли участь викладачі та студенти фізичного факультету університету.
Довідково. Едуард Юрійович Бормашенко — відомий фахівець в галузі фізики твердого тіла, полімерних та композитних матеріалів і невпорядкованих структур, професор, випускник кафедри фізики кристалів Харківського університету, автор 35 статей та 8 патентів. Серед наукових праць професора Е.Ю. Бормашенка — робота "Resonance Absorption of Coherent Infrared Radiation by Thin Polypropylene Films and Production of Highly Developed Surface Relieves", відзначена престижною премією Американського хімічного товариства, монографія зі змочування реальних поверхонь, опублікована провідним європейським видавництвом наукової літератури та стаття в топ-рейтинговому журналі "Nature".