26 квітня 2018 року
Річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції: університет пам’ятає
26 квітня 1986 року сталася наймасштабніша за всю історію атомної енергетики катастрофа — аварія на Чорнобильській атомній електростанції.
32 роки тому о 1 годині 23 хвилині на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. У результаті вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Вогонь гасили до 5 години ранку. Після пошкодження стальної та свинцевої обшивки в повітря піднялося понад 60 тон радіоактивних матеріалів. Понад 145 кв. км землі було забруднено радіоактивними опадами, зокрема території України, Білорусі і Росії. Незначні рівні забруднення виявлено у всій Європі.
У ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь робітники, вчені, військові та добровольці, які, ризикуючи своїми життями і здоров’ям, виконали масштабні й складні роботи з екстреного усунення наслідків цієї трагедії. Завдяки цьому вдалося уникнути більш жахливих наслідків.
Наразі захистом від розповсюдження радіоактивних речовин слугує залізобетонний саркофаг над четвертим енергоблоком. Проте загроза подальшого забруднення повітря, ґрунту та води продовжує існувати, адже 95% від кількості радіоактивних речовин, що були на момент аварії в реакторі, залишається всередині зруйнованого енергоблока.
У червні 2001 року з метою вшанування пам’яті загиблих глави держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав на саміті звернулися до держав-членів Організації Об’єднаних Націй з проханням оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.
Пам’ятаємо страшну трагедію, яка забрала життя багатьох мирних жителів, і вшановуємо загиблих.