2 квітня 2018 року
Засідання клубу «Слов’янські виміри»: писанкарство в традиціях слов’янських народів
2 квітня 2018 року в Каразінському університеті відбулося засідання клубу «Слов’янські виміри», присвячене писанкарству в традиціях слов’янських народів.
Доцент кафедри туристичного бізнесу та країнознавства Наталія Аксьонова ознайомила присутніх з великодніми традиціями слов’янських народів: білорусів, болгар, македонців, поляків, росіян, словаків, хорватів, чехів та інших.
Цікавими виявилися традиції лужичан — корінного слов’янського населення, що проживає на Південному Сході Німеччини. «Німці називали лужичан „Eier–Maler“ — писанкарями, через їх традицію розпису. Лужичанам притаманна традиція великодніх конних процесій, які об’їжджають навесні всі поля. Вважалося, що таким чином можна захистити майбутній урожай від підступів злих духів», — зазначила Наталія Аксьонова.
У багатьох країнах традиційним символом свята є великодній кролик. Наприклад, у Польщі дітям пропонують знайти кролика в саду, а в процесі пошуку в затишних місцях дорослі ховають солодощі та пасхальні яйця. Також багатьом слов’янським народам притаманне випікання святкового хліба, дуже часто з яйцями всередині.
Окрім цього, Наталія Аксьонова розповіла про великодні розваги слов’янських народів: в Словаччині зранку в пасхальний понеділок молоді хлопці ходили та обливали водою селян, отримуючи за це крашанки, а в Хорватії на Великдень проходить щорічний чемпіонат з биття яєць.
Найяскравіші традиції виділилися у чорногорів, у яких кількість подарованих яєць залежить від людини: священнику прийнято дарувати три яйця, чоловіку — два, а жінці — одне; чехів, у яких дітям прийнято дарувати пряники у формі баранчика, та словенців, у яких яйця не розписують, а гравірують.
«Майстрині ніколи не сідали робити писанки у поганому настрої, тому, що вважалося, що під час цього діяння руку веде сам Господь. Я хочу, щоб ми всі отримували задоволення від Великодня та продовжували шанувати традиції нашого народу», — наголосила Наталія Аксьонова.
У другій частині заходу студентка 3 курсу факультету психології Анастасія Федоренко провела для всіх присутніх майстер-клас з писанкарства. Усі бажаючі мали змогу взяти участь у цій великодній традиції.