23 квітня 2018 року
Презентація книги «Страсті за Стамболовим: болгарське державотворення у 1895–1920 роках»
19 квітня 2018 року в Каразінському університеті відбулася презентація книги доцента кафедри нової та новітньої історії історичного факультету Дмитра Миколенка «Страсті за Стамболовим: болгарське державотворення у 1895–1920 роках».
«Загалом я працював над книгою приблизно 9 років, вийшов значний за обсягом матеріал — 804 сторінки. Стефан Стамболов — відомий політичний діяч, учасник національно-визвольного руху, фундаментатор болгарської державності. Його життєпис досить широко висвітлено багатьма істориками, тому я хотів додати новизну, торкнувшись теми політичної спадщини революціонера», — зазначив на початку заходу Дмитро Миколенко.
Історик розповів про політичну діяльність Стефана Стамболова, який довгий час був однією з найвпливовіших осіб Болгарії, обіймав посаду регента. Основне завдання політика — легалізація країни на міжнародній арені. Як регент він зміцнив конституційний лад і запропонував нову концепцію зовнішньої політики, розвивав міжнародні зв’язки з європейськими країнами.
«Одним із найбільших розділів книги є історіографічний, оскільки діяльність Стефана Стамболова описувалася в багатьох працях, його представлено в різних образах: одні вважають його героєм, а інші — тираном і ворогом народу», — наголосив Дмитро Миколенко.
Підтвердженням того, що Стефан Стамболов є важливою постаттю в історії Болгарії, є рішення зобразити його портрет на купюрі в 20 левів. Проте там він постає в образі поета. За словами історика, успіхів у становленні болгарської державності у Стефана Стамболова набагато більше, ніж у поетичній творчості.
Також Дмитро Миколенко розповів про джерельну базу, використану для книги, зокрема невеличкі брошурки з нагоди річниць народження або смерті політика, мало досліджені матеріали. «У своїй роботі я намагався порівняти діяльність Стамболова з іншими діячами. Багато ідей та реформ схожі між собою, тому методика болгарського політика зовсім не нова, а актуальна для тих часів», — наголосив автор книги.
Наприкінці заходу всі охочі ставили запитання історику.