23 квітня 2016 року
Відкриття пам’ятників лауреатам Нобелівської премії
У Каразінському університеті відбулося відкриття пам’ятників лауреатам Нобелівської премії, представникам Харківського університету — біологу Іллі Мечникову, економісту Семену Кузнецю та фізику Льву Ландау — ученим, які прославили ім'я університету та чиї наукові здобутки неоціненні.
На відкритті були присутні Глава Адміністрації Президента України Борис Ложкін, голова Харківської обласної державної адміністрації Ігор Райнін і ректор університету, академік Віль Бакіров.
«У багатовіковій історії Харківського університету є безліч славних імен видатних представників науки, освіти, культури, мистецтва. Але особливо виділяються імена Нобелівських лауреатів. Класичний університет відрізняється прагненням охопити світ у всьому його різноманітті. Світ має три фундаментальні виміри — матерія фізична, матерія біологічна і соціальна матерія. І на цих пам’ятниках люди, які досягли визначних результатів у пізнанні світу фізики, світу біології та світу соціальних відносин. Вшановуючи Нобелівських лауреатів, ми хочемо підкреслити роль освіти і науки в сучасному світі. Науку треба берегти, без неї не буде ані прогресу, ані стабільності, ані виходу з кризи», — зазначив у своїй промові Віль Бакіров.
Ректор Віль Бакіров привітав гостей та усіх присутніх, висловив слова подяки скульпторам Олександру Рідному та Анні Івановій, архітектору Сергію Чечельницькому та будівельникам, без яких ця композиція не могла би відбутися. Він також подякував члену Наглядової ради університету Олександру Ярославському, який схвалив ідею створення композиції та надав значну фінансову допомогу проекту.
Борис Ложкін привітав харків'ян і наголосив, що для нього велика честь бути присутнім на відкритті витвору мистецтва сучасних скульпторів та архітекторів в одному з найстаріших університетів Східної Європи. «Українська влада має зробити все можливе, аби найкращі вчені залишалися працювати в одному з головних центрів науки — місті Харків — і ставали тут Нобелівськими лауреатами. Щоб вони були задоволені умовами своєї праці та тими відкриттями, які зможуть робити», — підкреслив Борис Ложкін.
Голова Харківської обласної державної адміністрації Ігор Райнін зазначив, що відкриття пам’ятників великим науковцям, які жили та працювали в Харкові — це велике свято в житті міста. «Шанувати традиції, минуле та науку — це дуже важливі моменти в житті сучасної України. Ми повинні розуміти, що нам є на кого рівнятися. Харків входить у десятку найбільших вузівських центрів Європи. Тому я вважаю, що сьогодні ми зробили значний крок у напрямку шанування минулого та традицій. Де немає минулого, немає і майбутнього», — сказав Ігор Райнін.
Після урочистого відкриття пам’ятників студенти та гості мали можливість поспілкуватися з представниками влади. Зокрема, Борису Ложкіну студенти ставили питання щодо його книги «Четверта республіка».
До речі, бюсти видатних вчених стануть доповненням університетських пам’ятників. У 2010 році біля північного корпусу університету встановили скульптури історику Дмитру Багалію та математику Олександру Ляпунову, над якими також працювали Анна Іванова та Олександр Рідний.
Харківський університет є невід'ємною частиною інтелектуальної, культурної та духовної історії країни. Це єдиний університет в Україні, де навчалися чи працювали три лауреати Нобелівської премії.
Фото: Сергій Солонський