14 квітня 2016 року
Круглий стіл, присвячений пам’яті Христини Алчевської
У Каразінському університеті відбувся науково-практичний круглий стіл «Христина Данилівна Алчевська у пам’яті харків’ян», приурочений до 175-річчя від дня народження відомого педагога. З вітальним словом до присутніх звернувся директор Центру українських студій імені Д. І. Багалія Тарас Чугуй: «Ми зібралися тут, адже маємо єдине прагнення — зробити ім’я цієї непересічної особистості, видатної постаті в українській історії загальновідомим».
Заступник директора Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Ольга Вовк окреслила головні віхи життя Христини Алчевської, наголосивши на тому, що майбутня засновниця жіночої недільної школи у юному віці не мала змоги вчитися із-за позиції батька, тож пізнавала нові знання, підслуховуючи під дверима заняття своїх братів з учителем. Любов до простого люду, поєднана з мрією бачити жінок освіченими, спонукала її до створення навчального закладу, де навчання було безкоштовним, а викладання велося на громадських засадах. Щоб очолювати його, вона склала екстерном іспит в Харківському університеті. Христина Алчевська є автором багатьох навчальних посібників, тритомного покажчика «Что читать народу», який отримав найвищі відзнаки на міжнародних виставках в Парижі й Чикаго. «Слово „народ“ і його просвіта завжди були для мене кумиром, котрому я поклонялася, і моя скромна шкільна справа здавалась мені найбільш важливою справою у світі», — підсумувала виступ доповідач словами Христини Алчевської.
Директор Центру гендерної культури Тетяна Ісаєва презентувала проект «Жіночі сторінки історії Харкова», покликаний ознайомити широку громадськість з маловідомими особистостями, які зробили значний внесок у розвиток науки, культури, мистецтва тощо. Серед них — засновниці художньої школи, безоплатної бібліотеки, швидкої медичної допомоги, перша в Російські імперії доктор наук, винахідниця балетної пачки і дресирувальниця хижаків. Дослідження приурочено до ювілею пані Алчевської, адже саме вона вплинула на розвиток системи освіти для дорослих жінок.
Завідувач кафедри музеєзнавства і пам’яткознавства Харківської державної академії культури, доцент Олена Жукова розповіла про музеєфікацію спадку родини Алчевських, низку архітектурних об’єктів, що допоможуть ближче познайомитись з життям відомої сім’ї. Адже чоловіком Христини був фінансист, власник Харківського торгового банку; старша дочка, дружина архітектора Олексія Бекетова, продовжила справу матері; менша донька займалася перекладацькою діяльністю, реалізувала себе як поетеса; не менш відомими були і сини: Іван — співак зі світовим ім’ям, соліст Большого театру, «король тенорів», Дмитро — біолог, професор Харківського університету, Григорій — композитор і піаніст.
Зі здобутками і перспективами проекту «Відомі люди Харківщини (#Намєкимпишатися)» присутніх ознайомила директор Обласного комунального закладу «Харківський організаційно-методичний центр туризму» Валентина Холодок. Кожна з доповідей викликала жваве обговорення.