20 листопада 2015 року
Засідання Вченої ради: урочистості з нагоди 211-ої річниці з дня заснування університету
З нагоди 211-ої річниці з дня заснування Каразінського університету відбулося урочисте засідання Вченої ради за участі керівництва, деканів факультетів, працівників, представників органів студентського самоврядування та друзів університету.
Про історію виникнення університету та значний внесок Василя Каразіна у розбудову Харкова як науково-освітнього й культурного центру розповів ректор, академік Віль Бакіров: «З 1999 року Харківський університет почав носити ім’я видатного вченого, громадського діяча, ентузіаста науки Василя Назаровича Каразіна, завдяки неймовірним зусиллям та персональній енергії якого у невеликому на той момент містечку Харкові виник університет. Взагалі на початку ХІХ століття слово „університет“ знали приблизно 10–15 людей, проте В. Каразін наполегливо пропагував ідею створення університету у Харкові. Із проханням підтримати ініціативу представників дворянства щодо фінансування проекту заснування університету В. Каразін звернувся до імператора Олександра І. Отримавши згоду правителя, вчений одразу ж виступив перед дворянами від імені імператора та переконав їх підтримати проект і предстати у ролі меценатів. Так, завдяки великому натхненню просвітителя Василя Каразіна у 1804 році було засновано університет».
Для Каразінського університету 2015 рік став ювілейним — 29 січня виповнилося 210 років з дня його офіційного відкриття. Протягом року університетська спільнота відзначала ювілейну дату організацією наукових, освітніх і культурних заходів, відкриттям суспільно значущих проектів. Зокрема було проведено Асамблею вчених рад за участі високопоставлених гостей, які висловили подяку представникам каразінської спільноти за збереження багатолітніх освітніх і наукових традицій та примноження здобутків університету, завдяки чому він є лідером серед вітчизняних вищих навчальних закладів; благодійного аукціону «Університет. Мистецтво. Мир», метою якого був збір коштів на підтримку поранених військовослужбовців із зони АТО; презентовано ювілейні видання про засновника університету та історію Каразінського часів незалежності України; відкрито меморіальну дошку та Художню галерею на честь видатного художника, вихованця університету Генріха Семирадського.
Важливою подією для університету та України загалом стало відкриття нової виставкової зали Музею археології — унікального майданчика історичної науки в Україні. Ідея створення проекту належить ректору, академіку Вілю Бакірову та декану історичного факультету, професору Сергію Посохову.
Під час засідання Вченої ради почесними грамотами за вагомий внесок у створення музею було нагороджено проректора, доцента Анатолія Удода, декана історичного факультету, професора Сергія Посохова, директора Музею археології, доцента Ірину Шрамко, головного інженера Володимира Пахаренка, начальник відділу технічних засобів навчання Анатолія Яцкова. Найвищою нагородою університету — медаллю В. Н. Каразіна відзначено автора проекту музею, дизайнера Олену Фондорко, художника, автора настінних панно та художніх розписів Наталю Суханову, декана факультету міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу, професора Вадима Сідорова.
Також у рамках засідання із доповіддю «Внесок учених Харківського університету в розвиток археологічної науки» виступила Ірина Шрамко, у якій акцентувала на значній ролі університетських науковців у процесі розвитку археологічної діяльності на території Харківської області, організації масштабних археологічних експедицій, за результатами яких стало можливим зібрати унікальні колекції, що наразі зберігаються у Музеї археології університету. Серед них — В. Пассек, Д. Багалій, Є. Трифільєв, О. Федоровський, С. Семенов-Зусер, К. Гриневич, Б. Шрамко, В. Кадєєв, В. Мещеряков, В. Латишева, В. Мухеєєв, А. Криганов.
Протягом історії свого існування університет збагачував і розвивав наукову картину світу, класичні освітні традиції, гармонійно поєднував фундаментальні дослідження із вихованням інтелектуальної еліти. І сьогодні він справедливо залишається флагманом освітнього та наукового векторів розвитку не тільки Харківщини, але й України загалом.
Вітаємо представників каразінської спільноти зі святом, бажаємо університету процвітання й надалі збагачувати освітній, науковий та культурний простір України!