20 листопада 2015 року
Урочисте відкриття нової виставкової зали Музею археології [відео]
У Каразінському університеті відбулося урочисте відкриття нової виставкової зали Музею археології — унікального майданчика історичної науки в Україні.
«211 років поспіль університет зберігає і збагачує традиції класичної освіти, адже справжній класичний університет — це не лише навчання й наукові дослідження, це ще й висока культура, скарби духовного життя, а Каразінський завжди вирізнявся цим. І сьогодні ми відкриваємо оновлений Музей археології, який з 1807 року накопичував предмети давньої історії», — привітав гостей свята ректор, академік Віль Бакіров.
Привітати з відкриттям музею каразінську спільноту прийшли представники Харківської обласної державної адміністрації. Директор департаменту науки і освіти Анатолій Бабічев відзначив, що ця подія є знаковою для всього регіону, і музей стане візитівкою не лише університету, а й Харкова. А директор департаменту культури і туризму Олег Яцина, зауважив, що Харківщина є одним із флагманів розвитку не лише освіти, а й культури, і сьогоднішній захід — ще одне підтвердження першості Каразінського в українському освітньому просторі.
«Я був на розкопках, і за цим надзвичайно цікаво спостерігати: археологи міліметр за міліметром з глибин піднімають нашу історію. Так ми доберемося до поверхні, відтворимо нашу історію і вшануємо пам’ять видатних особистостей», — зазначив відомий диригент, директор Харківської філармонії Юрій Янко, згадавши композитора Миколу Лисенка, який також є вихованцем Каразінського.
Урочисто перерізавши стрічку, Віль Бакіров та Сергій Посохов відкрили оновлений музей. Настінні панно і художні розписи, ефектно освітлені вітрини з цікавими експонатами та вмонтовані в підлогу знахідки й сучасне устаткування — все це лиш невелика частина цього закладу, який справедливо можна назвати шедевром сучасного музейного мистецтва.
Декан історичного факультету, професор Сергій Посохов підкреслив: на відкриття цього музею очікували покоління археологів, і озвучив презентацію — своєрідний альбом, що розповів історію створення колекції, яка почала свій відлік з кабінету старожитностей, що згодом перетворився на Музей витончених мистецтв та сторожитностей. Присутні ознайомилися зі знімками з розкопок, особистостями, які очолювали експедиції — представниками всесвітньо відомої археологічної школи. Архітектор проекту Олена Фондорко зазначила, що така установа стане містком з минулого в майбутнє.
Завітали на відкриття представники провідних наукових установ України: завідувач відділу античної археології Інституту археології Національної академії наук України Алла Буйських, заступник директора Харківського історичного музею Ольга Сошнікова, представники Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному й Інституту керамології — відділення Інституту народознавства Національної академії наук України, а також ректори харківських вищих навчальних закладів: Харківського національного медичного університету — професор Володимир Лісовий, Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова — професор Володимир Бабаєв, Народної української академії — професор Катерина Астахова, Харківського національного університету внутрішніх справ — доцент Валерій Сокуренко.
Колеги відзначили всесвітнє визнання університету, який стояв у витоків вищої школи Харківщини, став для Харкова містотворчим, і через два століття залишається лідером у своїй сфері. Як влучно відзначив Володимир Бабаєв, зараз модно говорити про бізнес-університети, що вчать заробляти, та за усім цим забувають про найголовніше — духовне виховання, але для Каразінського це є одним із незмінних пріоритетів. Почесні гості подякували за незабутнє свято відкриття музейної установи європейського масштабу усім, хто зберігає минуле заради майбутнього, і побажали вдячних відвідувачів.
Директор Музею археології Ірина Шрамко розповіла, що музей — це не лише виставкова зала, це ще й величезні фонди, що нараховують близько 200 000 одиниць зберігання, а також бібліотека й «золота комора», в якій знаходитимуться вироби з цінних металів і коштовних каменів.
Двері музею відкриті для кожного. Сюди можна прийти подивитись на постійну виставку і тимчасові експозиції, приурочені до певних історичних дат, подій, розкопок, переглянути цікаві наукові фільми, отримати консультацію фахівця. Каразінський запрошує!