17 листопада 2015 року
Молодіжний євроатлантичний безпековий форум: розпочато роботу
У Каразінському університеті розпочав роботу Молодіжний євроатлантичний безпековий форум, що проходить з ініціативи університету та Посольства Литовської Республіки в Україні та за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні. Відкриття відбулося за участю Надзвичайного і Повноважного посла Литовської Республіки в Україні Петраса Вайтекунаса, уповноваженого міністра Посольства Литовської Республіки в Україні Йонаса Даниляускаса, командира флотилії надводних кораблів Королівських військово-морських сил Норвегії Ханса Хельсета й українського політолога і журналіста, директора Центру суспільних відносин Євгена Магди та представників Каразінського університету.
Проректор, професор Юрій Холін привітав гостей форуму та відзначив його актуальність в кризовий етап української історії. Петрас Вайтекунас зауважив: «Ми зараз тут для того, щоб поділитися своїм досвідом, як стати частиною європейської цивілізації, розповісти, як Литва долучилася до ЄС та НАТО».
Темою доповіді Євгена Магди стала гібридна війна: «На зміну конвенційним військовим конфліктам між регулярними збройними силами прийшли конфлікти низької інтенсивності, де головними діячами виступають кримінальні угруповання. Це вже боротьба не за територію, а за вплив на свідомість громадян іншої країни». Доповідач зауважив, що така війна у країнах Центрально-Східної Європи, де свого часу ефективно діяла нацистська і радянська пропаганда, буде жевріти, доки будуть живі її ініціатори. Такої загрози можна уникнути лише перебуваючи в єдиному безпековому і цивілізаційному просторі.
Росія, за словами Євгена Магди, одразу усвідомила, що лише слабка Україна дозволить їй панувати на пострадянському просторі, цього вдалося досягти завдяки й діям і бездіяльності українських еліт, що були при владі з 1991 року. «Весь комплекс військових, дипломатичних й інформаційних заходів готувався нею давно й планувався до впровадження в недалекому майбутньому, проте „Євромайдан“ змусив її запустити сценарій раніше. Проект „Новороссія“ за планом Путіна передбачав позбавлення України виходу до моря, доступу до портів, без яких країна б значно втратила в експорті, що призвело б до економічної кризи. Окрім військового тиску, Росія здійснює газовий й інформаційний тиск, важливі постаті спільної історії привласнюються нею, а небезпечні й невигідні для неї, натомість важливі в українській історії — дискридитуються», — зазначив доповідач.
Ханс Хельсет акцентував на меті НАТО, що відкритий для співробітництва та членства демократичних країн, яка полягає у попередженні агресії та створенні колективної системи захисту.
Під час форуму заплановано обговорення змін середовища глобальної безпеки, нових викликів у сучасному світі, ролі НАТО, безпекової політики України, та її відносин з НАТО.