20 вересня 2018 року
Семінар «Nature-based solution — основа стійкого розвитку сучасного міста»
У Каразінському університеті в межах виконання проекту Еrasmus+ «INTENSE: Комплексна докторська програма з екологічної політики, менеджменту природокористування та техноекології» відбувся семінар «Nature-based solution — основа стійкого розвитку сучасного міста».
На заході презентовано основні результати літньої школи «Nature-based solution для розумних міст», що проходила в Могильові (Білорусь) 14–27 серпня 2018 року. Основна мета літньої школи — вивчення можливостей застосування принципу Nature-based solution для створення програм сталого розвитку міст, планування міст, вирішення конфліктів природокористування.
Аспірант кафедри екології та неоекології Сергій Широкоступ розповів, що у школі навчалося 46 слухачів з 11 країн, зокрема зі Сполучених Штатів Америки, Канади та Бразилії. У програмі навчання були лекції, воркшопи, майстер-класи та практична частина, під час якої студенти презентували власні проекти.
За словами аспіранта, Nature-based solution — це розв’язання проблем природокористування шляхом мінімального втручання в екосистему. Вони використовуються для очищення води, збирання та оброблення стічних вод, підтримання біорізноманіття.
Упродовж навчання слухачам запропоновано вибрати зону міста Могильов або його району, проаналізувати основні екологічні проблеми та надати рекомендації з покращення екологічного стану. «Зазвичай, у зонах переважало засмічення територій, неефективне використання ресурсів, проблеми з реконструкцією старих будівель. Тема, яку я досліджував, стосувалася приміських садових товариств», — зазначив доповідач. Виявилося, що найбільша екологічна проблема садових товариств — засмічення територій твердими побутовими відходами: пластиком та будівельним сміттям.
За результатами проекту Сергієм Широкоступом та іншими членами його групи була розроблена низка рекомендацій щодо розв’язання цих проблем, зокрема в аспектах забезпечення садових товариств водою, покращення заходів протипожежної безпеки, управління товариствами, включення їх до населених пунктів.
Аспірантка кафедри моніторингу довкілля та природокористування Вікторія Дудченко вибрала тему відновлення мікрорайону Ювілейний міста Могильов. Основними завданнями дослідження стали визначення потреб місцевих жителів та плани розвитку району, визначення на карті зелених зон, надання рекомендацій щодо покращення екологічного стану.
Група слухачів розробила анкету для опитування місцевих мешканців та на основі отриманої інформації розробила план озеленення та оновлення мікрорайону.
Наприкінці заходу всі охочі мали змогу поставити запитання доповідачам.