22 листопада 2017 року
Проект Intellect Networking: лекція «Між трьома імперіями: складний вибір Болгарії на рубежі XIX–XX століть»
22 листопада 2017 року в рамках науково-просвітницького проекту Intellect Networking відбулася лекція «Між трьома імперіями: складний вибір Болгарії на рубежі XIX–XX століть», під час якої розглядались основні проблеми та передумови формування болгарської державності.
«Я зробив цю лекцію, намагаючись поєднати її зі своїм науковим здобутком, тому що займаюсь дослідженням історії Болгарії впродовж двадцяти років і звичайно дуже хочеться зробити її популярною», — зазначив на початку заходу доцент кафедри нової та новітньої історії історичного факультету Дмитро Миколенко.
Історик почав розповідь з XVIII століття, коли територія сучасної Болгарії була підконтрольна Османській імперії, що на той час почала слабшати. Цим вдало скористалась Російська імперія та відвоювала Балканський півострів, що стало ключовою подією для становлення болгарської державності — адже наступні два сторіччя країна знаходилась під серйозним впливом російських імператорів.
Лектор зазначив, що у 1876 році на території Болгарії проходили одразу два повстання, але обидва закінчилися невдало. Тим не менш, вони знайшли відгук у народу, та спонукали людей до більш радикальних дій. Наступні два роки були насичені подіями — російсько-турецька війна та підписання Сан-Стефанського миру, згідно якого на Балканах утворилось «Болгарське князівство», передумова незалежної Болгарії.
Цікавий факт, що правителі Болгарії на рубежі XIX–XX століть були пов’язані родинними зв’язками з династією Романових: перший князь Олександр Баттенберзький був родичем російського імператора Олександра II, а цар Борис III (правитель вже царства Болгарії) був хрещеником Миколи II — останнього монарха Російської імперії.
Розповідь лектора плавно переходила у XX сторіччя, тому він наголосив, що у 1908 році Болгарія нарешті була проголошена «незалежним царством». Подальші події були тісно пов’язані з територіальною цілісністю новосформованої держави — Перша світова війна спричинила значну втрату болгарських земель.
Лекційний матеріал був наповнений раніше невідомими подробицями та цікавими фактами. Наприкінці заходу всі бажаючі мали змогу поставити запитання лектору.