27 червня 2017 року
Заходи з нагоди 200-річчя від дня народження Миколи Костомарова
22 червня 2017 року у Каразінському університеті відбулася низка заходів, присвячених 200-річчю від дня народження видатного історика, письменника і державного діяча, засновника народницького напряму в українській історіографії, одного із фундаторів Кирило-Мефодіївського братства, випускника Харківського університету Миколи Костомарова.
У рамках наукового семінару «Світ Миколи Костомарова (до 200-річчя вченого)» гостей привітав завідувач кафедри історіографії, джерелознавства та археології історичного факультету, професор Сергій Посохов, відзначивши величезне значення діяльності історика: «Микола Костомаров — знакова постать в українській історіографії. Ідеї, висловлені ним, і досі продовжують жити».
З доповіддю «М. І. Костомаров та його творчість в оцінках істориків Харківського університету» виступив директор Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька, професор Сергій Куделко, у якій зауважив, що постать Миколи Костомарова завжди привертала увагу представників університетської спільноти. За його словами, сприйняття творчості Миколи Костомарова відрізнялося в залежності від певної епохи, панування економічних принципів та політичного режиму. Також він зазначив, що саме Слобожанщина сформувала Костомарова як вченого, а Харківський університет вплинув на формування його світогляду та визначення кола наукових зацікавлень.
Про Миколу Костомарова в образотворчому мистецтві розповіла доцент кафедри історіографії, джерелознавства та археології історичного факультету Ольга Павлова.
Крім цього, на заході було презентовано буклет «Микола Костомаров і Харківський університет», пам’ятну монету, присвячену М. І. Костомарову, екскурсійний маршрут «Костомарівські місця у Харкові», а також нові видання «Історик та етос науки: виклики влади».
Також відбулося відкриття виставки «М. І. Костомаров: життя, творчість, пам’ять (до 200-річчя від дня народження)», де представлено видання кінця XVIII – початку ХІХ століть, з якими майбутній історик ознайомився в дитинстві, перші публікації ранніх етнографічних та художніх творів Миколи Костомарова, його лист до професора кафедри політичної економії та статистики Харківського університету Івана Сокальського, в якому Микола Іванович висловлює бажання працювати у Харківському університеті, п’єса «Кремуцій Корд» із присвятою майбутній дружині — Аліні Крагельській.