13 лютого 2014 року
Учені університету розробляють космічний спектрометр «SIDRA»
Сектор космічних досліджень фізико-технічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна проводить розробку оригінального космічного спектрометра «SIDRA», завданням якого, зокрема, є збір та аналіз даних, отриманих при взаємодії із зарядженими частинками, і попередження рентгенівських фотометрів про підвищену дозу радіації.
Завідувач сектору космічних досліджень Олексій Дудник відзначив, що робота над спектрометром ведеться з 2009 року. Його проектування розпочиналося за участю іспанських колег з Групи космічних досліджень Університету м. Алкала-де-Енарес на кошти міжнародного гранту Українського науково-технологічного центру. Наразі ведеться робота у тісній співпраці з Польським центром космічних досліджень ПАН та Інститутом сцинтиляційних матеріалів НАН України. В результаті заплановано комплексне використання рентгенівського спектрофотографа польських учених та харківського детектора заряджених частин «SIDRA».
За словами вченого, пристрої, що вимірюють заряджену радіацію в космосі, вже існують. Але кожен космічний прилад, як правило, оригінальний та унікальний, тому подібний винахід не має аналогів. Даний спектрометр помітно відрізняється від інших доволі невеликими габаритами, вагою (менше 2 кг) та енергоспоживанням. Також будуть застосовуватися оригінальні сенсори, які знаходяться в процесі розробки і випробувань, унікальні детектори та фотоприймачі.
Прилад автономний, тому зможе функціонувати самостійно. Завдяки зменшеним параметрам він буде дуже корисним для нового напрямку — мікросупутників, які набувають все більшої значущості.
Вимірювання потоків заряджених частинок залишаються актуальними незалежно від місцезнаходження супутника, як в магнітній сфері землі, так і поза нею в міжпланетній місії. Прилад стане у нагоді для багатьох невирішених завдань, що мають велику цінність для космічних досліджень.