10 лютого 2014 року
Науковці університету презентували Червону книгу Харківщини
1 лютого 2014 року у рамках святкування Дня бабака учені Каразінського університету презентували громадськості «Червону книгу Харківської області. Тваринний світ».
Над створенням видання протягом року працювали науковці Харкова, Києва, Луганська та інших міст України, які вивчають тваринний світ Харківщини.
«Над книгою працювали майже 50 фахівців — авторів тексту і фотоілюстрацій. Кожен відповідав за окрему групу тварин, яку досконало знає та може обґрунтовано її охарактеризувати», — розповіла одна з редакторів видання, доцент кафедри зоології і екології тварин біологічного факультету Тетяна Атемасова.
Регіональні книги містять відомості про види тварин, які мешкають в регіоні та внесені до Червоної книги України, а також не занесені до неї види, які через певні причини вважаються рідкісними, наприклад, якщо в регіоні проходить межа ареалу їх проживання. До останніх на Харківщині належать сірий журавель, великий та малий підорлик, беркут.
Загалом до книги увійшли 386 видів тварин, які мешкають на території Харківської області та знаходяться під загрозою зникнення й потребують охорони. Це 19 видів риб, 10 — амфібій та рептилій, 45 — птахів і 38 видів ссавців, а також безхребетні: комахи, павуки, п’явки, гідри тощо.
Одним з основних критеріїв відбору тварин для занесення до Червоної книги є визначення їх кількості у межах окремої території, що залежить від самого виду. Наприклад, ссавців для нормально функціонуючої популяції повинно бути близько сотні, а комах — 10 тисяч, якщо цей показник нижчий, — тварин вносять до Червоної книги. Для кожного виду є свої методи обліку, так, ссавців зазвичай рахують за слідами на снігу, птахів — за гніздами, кількість комах визначають за допомогою ентомологічного сачка.
На 472 сторінках видання міститься опис кожного виду, фотоілюстрації та карта, що відображає ареал проживання тварин, які заходяться під охороною.
«У описі ми вказували не лише загальні характеристики, а й причини вразливості та зникнення тварин, рекомендації щодо їх охорони. Більшість видів безпосередньо пов’язані з місцем проживання, тому рекомендовано й охорону ареалу», — зазначає Т. Атемасова.
Також у харківській книзі є види, які було виключено з Червоної книги України, це зокрема борсук та лось. Окрім рідкісних і зникаючих, науковці внесли до книги зниклих тварин, наприклад, риб — стерлядь, яльця Данілевського та вирозуба, існування якого на Харківщині востаннє було зафіксовано півсторіччя тому.
Наразі в Україні на кшталт Харківської є лише чотири регіональні Червоні книги — Карпат, Криму, Дніпропетровської та Чернівецької областей.