18 вересня 2013 року
Проективне мислення та майбутнє гуманітарних наук — лекція відомого вченого Михайла Епштейна
Каразінський університет відвідав відомий філолог, філософ та культуролог, професор М.Н. Епштейн. У рамках візиту професор прочитав лекцію «Проективне мислення та майбутнє гуманітарних наук» для викладачів, наукових співробітників, докторантів, аспірантів і студентів університету. Зокрема захід відбувся за участю декана філософського факультету, професора І.В. Карпенка та завідувача кафедри медіа-комунікацій соціологічного факультету, професора Л.В. Стародубцевої.
«Наразі спостерігається криза гуманітарних наук, що зумовлено падінням інтересу до них студентів. Тому майбутнє гуманітарних наук опинилося під загрозою, і саме наявність проектного мислення, здатність вийти за рамки існуючих шаблонів, творчо підходити до створення нових концептів зможе виправити дану ситуацію, окреслити новий вектор розвитку гуманітарних дисциплін», — наголошує на актуальності теми лекції М.Н. Епштейн.
Під проектним мисленням М.Н. Епштейн розуміє мистецтво створення нових понять та концептів, пошуку шляхів оновлення термінологічної лексики, розвитку та розширення моделей наукового пізнання у гуманітарних сферах. Зокрема, у ході лекції професор приділив увагу розгляду питання методології гуманітарних наук і формування на їх основі практик (вторинних мистецтв), що перетворюють сам предмет їхнього дослідження. Наразі, за словами М.Н. Епштейна, відбувається укорінення нової генеративної теорії ХХІ століття, яка не просто вивчає те, що сформувалося у гуманітарному полі, але й сама створює нові концепції, жанри і дисципліни (транслінгвістика, транспоетика, трансестетика тощо).
Значну увагу під час лекції було приділено висвітленню методів оновлення лексики і граматики природних мов та опрацювання теоретичних і практичних аспектів словотворення. На думку професора, поряд з такими методами словотворення, як знакопоєднання (мова) та знакоопис (метамова) повинна належним чином розвиватися і знакотворчість — введення у мову нових знаків. М.Н. Епштейн впевнений, що із розвитком електронних засобів комунікації процес формування нових знаків буде мати все більшу роль в культурі у порівнянні з процесом поєднання наявних символів. І саме науково-творча робота в епоху інформаційних технологій відкриває величезний простір для проектного мислення.
Також у рамках візиту М.Н. Епштейн провів круглий стіл «Альтернативне мислення: мережеві проекти і віртуальні світи Михайла Епштейна».
Довідково. Михайло Наумович Епштейн — філософ, культуролог, філолог, професор теорії культури і російської літератури Університету Еморі (м. Атланта, Сполучені Штати Америки) та Даремського університету (Великобританія), член Академії російської сучасної словесності, засновник та керівник Центру гуманітарних інновацій (м. Дарем, Великобританія), автор понад 20 книг і 600 статей та есе. Основні теми досліджень науковця: методологія гуманітарних наук, постмодернізм, поетика, філософія модальностей, теорії радянської ідеології та філософії, семіотики повсякденності, проективна лінгвістика, перспективи розвитку мови.