12 вересня 2013 року
Відкриття фотовиставки «Від забуття до визнання подвигу: 70 років шляху»
У Каразінському університеті розпочала роботу виставка «Від забуття до визнання подвигу: 70 років шляху». Захід присвячено внеску казахстанців у визволення Харкова та області в роки Великої Вітчизняної війни. Експозицію підготовлено Харківським міським національним громадським об'єднанням казахстанців «Бірлік» за підтримки Посольства Республіки Казахстан в Україні та Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.
Участь у заході взяли радник-посланник Посольства Республіки Казахстан в Україні Аргин Оспанов, відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій Ярослав Жилкін, генеральний консул Російської Федерації у Харкові Сергій Семенов, начальник Управління внутрішньої політики Харківської обласної державної адміністрації Ольга Дутова, начальник відділу по роботі з об'єднаннями громадян Олександр Стерін, проректор університету З.Ф. Назиров, директор Центральної наукової бібліотеки університету Ірина Журавльова, представники Харківського міського національного громадського об'єднання казахстанців «Бірлік» та інші почесні гості, викладачі, співробітники і студенти університету.
«Сьогоднішня виставка — це ще один крок на шляху до більш плідної співпраці Каразінського університету з Казахстаном у галузі освіти. Цього року до університету вступило 80 казахстанців, сподіваюся, що надалі кількість абітурієнтів збільшуватиметься», — відзначив З.Ф. Назиров.
На виставці представлено архівні документи воєнних років, фотографії, спогади очевидців воєнних подій, рідкісні документи, зібрані за останні три роки пошуковою групою Харківського міського національного громадського об'єднання казахстанців «Бірлік».
«Унікальність виставки полягає у тому, що вона відкриває нову, невідому сторінку історії Великої Вітчизняної війни. Ми маємо змогу дізнатися про подвиг усього радянського народу, зокрема й казахстанців. Таку роботу потрібно продовжувати в ім'я єдності наших народів. Наш спільний обов'язок — берегти пам'ять про переможців», — наголосив Аргин Оспанов.
Відвідувачі виставки дізнаються про долю та подвиг забутої 106 Казахської національної кавалерійської дивізії (Акмолінської), 102 стрілецької дивізії 2-го формування (Чимкентської), 38 стрілецької дивізії (Алматинської), а також про молодого композитора Алі Базанове та одного з перших казахських диригентів Габдільмане Матове, які загинули під час визволення Харкова, політичного керівника відділу 219 стрілецької дивізії Хиве Муканове, ім'ям якого названа одна з вулиць м. Балаклея (Харківська область), відомого казахського снайпера Еркимбає Ули Султане, який загинув під час звільнення Ізюмщини (Харківська область) тощо.
Виставка супроводжується книжково-ілюстративними експонатами «Харків. Вогняні роки 1941–1943» та «Казахстан у роки Великої Вітчизняної війни». Крім того, експонуються понад 70 видань: монографії, альбоми, збірки документів, спогади, в яких відображено історію Харкова в період Великої Вітчизняної війни.