11 вересня 2013 року
Інноваційний проект науковців університету визнано кращим у галузі чистих технологій виробництва нових матеріалів
6 вересня 2013 року у рамках Міжнародного економічного форуму «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи» було підбито підсумки Міжнародного конкурсу інноваційних та інвестиційних проектів «Харківські ініціативи»–2013.
Проект Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна «Реактивний іонно-плазмовий синтез функціональних покриттів в кластерній плазмово-технологічній системі», що розроблявся за участю співробітників Наукового фізико-технологічного центру МОН та НАН України, було визнано кращим інноваційним проектом у галузі чистих технологій виробництва нових матеріалів. Науковий керівник проекту — доцент кафедри матеріалів реакторобудування та фізичних технологій фізико-технічного факультету В.І. Фаренік.
Дослідження присвячено розробці керованих та відносно дешевих іонно-плазмових методів одержання наноструктур для потреб медичних та біологічних технологій, машино- та приладобудування, мікро- та наноелектроніки.
Проектом передбачається синтез багатошарових функціональних, в тому числі нанокомпозиційних, покриттів і структур, зокрема покриттів типу оксидів і оксинитрида. Розроблена кластерна система поєднує унікальний набір іонно-плазмових інструментів обробки поверхонь. Основна ідея технології полягає в сепарації двох процесів: розпиленні металевої мішені за допомогою магнетрона постійного струму в інертному газі та активації реактивного газу за допомогою додаткового плазмового джерела. Результати роботи можуть бути використані при впровадженні в промисловість конкурентноспроможних захисних, зносостійких і корозійностійких покриттів для мікроелектроніки, біомедицини, ядерної енергетики та машинобудування, при проектуванні та виготовленні зразків плазмово-технологічного обладнання.
Даний проект широко висвітлений у вітчизняних та закордонних періодичних виданнях, має два патенти України. Результати розробок науковців Каразінського університету частково впроваджено в Інституті проблем травматології суглобів та хребта імені М.І. Ситенка НАМН України, Публічному акціонерному товаристві Науково-виробничому підприємстві «Сатурн» (м. Київ), Інституті технології експлуатації (м. Радом, Польща). Також здійснюється впровадження проекту на Державне підприємство Харківський машинобудівний завод «ФЕД».