5 вересня 2013 року
Науковці Каразінського університету виграли тендер на проведення підводних біогеографічних досліджень в Антарктиці
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна виграв тендер на проведення підводних біогеографічних досліджень на Українській антарктичній станції «Академік Вернадський», що знаходиться поруч з протокою Стелла Крік (архіпелаг Аргентинські острови, Антарктика). Керівник проекту — доцент кафедри зоології та екології тварин А.Ю. Утєвський.
Фінансування програми антарктичних досліджень здійснюється за рахунок Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України.
Зоологи Каразінського університету проведуть роботи зі створення модельного профілю та характеристики підводного біогеографічного полігону «Stella Creek» з метою подальшої розробки проекту морського охоронного району під управлянням України. Це не перший проект з антарктичної біології, що виконується в університеті. У минулому році успішно було завершено дворічний проект зі створення морського охоронного району під управлінням України в іншій протоці — Скуа Крік. Також цього року розпочато виконання проекту з дослідження первинних ґрунтів Антарктики, в якому беруть участь хіміки, зоологи та ботаніки університету (керівник проекту — О.Д. Рошаль, НДІ хімії).
У рамках програми антарктичних біологічних досліджень також здійснюватимуться дослідження наземних екосистем архіпелагу Аргентинські острови на прикладі безхребетних тварин і судинних рослин, аналіз взаємозалежностей показників адаптивності антарктичних рослин у природі та модельних умовах як елемент оцінки впливу кліматичних змін на структуру і функції суходільних екосистем Антарктики.
Окрім Каразінського університету, у дослідженнях антарктичного ландшафту візьмуть участь Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» та Інститут молекулярної біології і генетики НАН України.
Довідково. Українську антарктичну станцію «Академік Вернадський» засновано у лютому 1996 року. Серед напрямків наукових досліджень станції — фізика полярного геокосмосу і сонячно-земних зв’язків, біологічні (системне дослідження структури і функцій антарктичних біоценозів), океанографічні і біоресурсні, геолого-геофізичні, гідрометеорологічні, медико-фізіологічні, а також ядерно-фізичні дослідження Землі та атмосфери.