15 листопада 2018 року
Круглий стіл «Методологічні проблеми проведення опитувань населення в умовах сучасної України»
У Каразінському університеті у межах Міжнародної наукової конференції «Харківські соціологічні читання „Мова соціології: сучасні тренди“» відбувся круглий стіл «Методологічні проблеми проведення опитувань населення в умовах сучасної України».
Зі вступним словом до присутніх звернувся академік, ректор Віль Бакіров: «Наразі важливим є питання, пов’язане з масовими соціологічними опитуваннями в Україні, наскільки можна довіряти їх результатам. Круглий стіл відбувається напередодні ще не оголошеної передвиборчої кампанії, але вже практично наявної. Наразі маємо можливість ознайомитися з дослідженнями, зокрема рейтингами політичних лідерів, партій тощо. Головне завдання — поділитися думками щодо того, наскільки достовірними є результати опитувань». Він також наголосив, що наразі прослідковується ситуація, коли виникають соціологічні центри, про які мало відомо, й презентують результати, походження яких невідоме.
Соціолог, голова Українського інституту соціальних досліджень імені О. Яременка Ольга Балакірєва розповіла присутнім про статистику населення, структуру дорослого населення потенційних виборців, навела результати дослідження зміни ваги макрорегіону залежно від застосування різної статистики, показники частини населення за областями, що застосовується різними компаніями для обрахування ваг.
«Доцільним буде влаштувати зустріч із соціологічними компаніями, Державною службою статистики, Інститутом демократії та Центральною виборчою комісією з метою узгодження структури дорослого населення потенційних виборців, за якою буде здійснено подальші дослідження», — висловила пропозицію пані Ольга.
На її думку, важливим є введення стандарту подання/презентації соціологічних даних, проведення регулярних конференцій, звернення до Центральної виборчої комісії й засобів масової інформації з ідеєю проведення семінарів щодо достовірного подання соціологічної інформації, зокрема статистичної, з метою уникнення випадків дезінформації населення.
Cоціолог, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, професор кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Володимир Паніотто виокремив питання стандартизації масових опитувань. Він зауважив, що з метою прогнозування явки на голосування й результатів виборів можливо застосувати модель опитування, за якої опитуваному пропонується відповісти на питання стосовно виборів, імітуючи обставини голосування.
Захід продовжився у форматі відкритої дискусії.