14 листопада 2018 року
Презентація книг з історії мономіст та економічної історії
У Каразінському університеті відбулася презентація книг історика, наукового співробітника Інституту історії Національної академії наук України, шеф-редактора журналу «Місто: історія, культура, суспільство» Тетяни Водотики «Простір можливостей: Україна в добу заліза та пари» та історика Володимира Кулікова «Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу».
Модератором заходу виступив завідувач кафедри історіографії, джерелознавства та археології історичного факультету, професор Сергій Посохов. Він зауважив, що об’єднує ці книги питання про модернізаційні процеси міст, які є важливими для сучасної України. Роль міст у розвитку культури і суспільства, міська культура наразі є важливою темою для обговорення й дослідження.
Про книгу «Простір можливостей: Україна в добу заліза та пари» розповіла Тетяна Водотика. Зокрема вона наголосила, що сюжет побудовано від загальних тенденцій розвитку економіки в другій половині XIX ‒ на початку XX століття до особистих історій підприємців, від зародження ідеї створення підприємства до спадку, що лишився від епохи заліза та пари. Історик розповіла про німецьких, бельгійських, британських та французьких інвесторів і промисловців, які зробили внесок не тільки в матеріальний, але й в культурний розвиток міст.
«Книга закінчується розділом „Залізний спадок: ревізія, осмислення, творчість“. Доба ХІХ століття, доба індустріального розвитку, залишила нам значний спадок: будівлі заводів, прилади тощо. Ідея розділу й книги загалом полягає в тому, щоб ми по-новому подивилися на успадковане нами, не варто його руйнувати, навпаки потрібно надати дихання. Наприклад, у Європі популярний промисловий туризм», — зазначила пані Тетяна.
Володимир Куліков охарактеризував видання «Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу», що стало результатом співпраці кількох авторів, об’єднаних ініціативою Центру міської історії (Львів) і Програмою вивчення Східної України імені Ковальських Канадського інституту українських студій (Харків). Він зазначив, що важливу роль у книзі приділено дослідженню ландшафтів й візуальним матеріалам, зокрема представлено понад 150 фото.
«Книга показує, як індустріалізація змінила регіон, роль підприємств, поширення низки міфів та стереотипів, які побутують й досі. Ми спробували критично подивитися на стереотипи, привернути увагу до індустріальної спадщини як до позитивного й недооціненого ресурсу, показати ціну успіху, досягнутого цією промисловою епохою, продемонструвати іншу сторону: екологічну, соціальну, політичну», — наголосив Володимир Куліков.
Наприкінці заходу усі охочі могли поставити запитання авторам.