27 жовтня 2015 року
Урочисті заходи, присвячені видатному художнику, вихованцю університету Генріху Семирадському
У Каразінському університеті відбулася низка урочистих заходів, присвячених видатному художнику, вихованцю університету Генріху Семирадському.
Заходи пройшли за участю Генерального консула Республіки Польща у Харкові Станіслава Лукасіка, радника голови Харківської обласної державної адміністрації з правових питань Сергія Стороженка, голови правління «Харківського клубу „Генерал“» Валентина Голіка, члена Наглядової ради університету, голови правління Харківської обласної організації Національної спілки художників України, народного художника України Віктора Ковтуна, директора Харківського художнього музею Валентини Мизгіної, завідувача відділу українського та російського мистецтва Харківського художнього музею Ольги Денисенко, ректора, академіка Віля Бакірова, проректорів, деканів, директорів центрів, викладачів та студентів університету.
Зранку відбулося відкриття меморіальної дошки Генріху Семирадському, автором якої став скульптор Олександр Рідний. Скульптуру розташовано на вулиці Університетській, на фасаді будівлі, де зберігаються примірники бібліотечного фонду університету.
Віль Бакіров акцентував на винятковості постаті Генріха Семирадського, яка наразі стає відомою широкому загалу: «Серед плеяди видатних діячів минулого, пов’язаних з Каразінським університетом, тих, хто зробив вагомий внесок у розвиток української та світової культури, науки та освіти, особливе місце займає Генріх Семирадський. Він був одним з найславетніших художників ХІХ століття. Картини митця представлені в колекціях багатьох музеїв світу».
Уродженець Харківщини Генріх Семирадський за походженням був поляком. Тому його постать має величезне значення і для польської культури. «На мою думку, діяльність митця не оцінена належним чином польською громадою. Можливо, тому що він не проживав на території сучасної Польщі. Але для мого народу він безперечно є видатним діячем мистецтва. Він був громадянином Європи, бо його життя та професійна діяльність пов’язані із різними країнами: Україною, Росією, Італією, Францією, Німеччиною, Швецією. Наразі весь світ визнає Г. Семирадського одним з найбільш видатних митців ХІХ сторіччя», — зазначив Станіслав Лукасік.
Крім цього, в університеті відбулося відкриття Художньої галереї, названої на честь Генріха Семирадського. Серед її експонатів, які презентував диретор Центру краєзнавства імені П. Т. Тронька, професор Сергій Куделко, — картини сучасних художників, виконані у реалістичній манері на різну тематику.
«Задум про створення картинної галереї в університеті виник після проведення у стінах Каразінського благодійного аукціону „Університет. Мистецтво. Мир“, метою якого був збір коштів на підтримку поранених військовослужбовців із зони АТО, які проходять лікування у військовому госпіталі. Учасники аукціону вирішили подарувати придбані картини університету. Це наштовхнуло на думку відродити зв’язок університету з мистецтвом — у Каразінському колись функціонував Музей витончених мистецтв», — зазначив Віль Бакіров.
Про основні віхи життєвого і творчого шляху митця розповів Віктор Ковтун: «Після блискучого захисту дипломної роботи Генріх Семирадський отримав державну шестирічну поїздку по Європи, завдяки якій переїхав до Італії. Ця поїздка стала переломним моментом у його творчості, саме в Італії художник написав більшість своїх картин, основні з яких — „Христос та Грішниця“, за яку він отримав звання академіка живопису, та „Світочі Християнства“, за яку йому присуджено звання професора. До розробки кожної із робіт Г. Семирадський підходив із великою розсудливістю і ґрунтовністю, у чому йому допомагала класична університетська освіта».
«Життя Генріха Семирадського було тісно пов’язано зі Слобожанщиною, де він провів своє дитинство, юність і сформувався як особистість. Саме в Україні сформувалося його прагнення до зображення ідилії, що прослідковується у подальшій творчості художника», — зазначила Ольга Денисенко.
На давньому зв’язку університету з мистецтвом акцентувала Валентина Мизгіна: «210 років тому саме Харківський університет став осередком розвитку у місті образотворчого мистецтва та колекціонування, зусиллями Василя Назаровича Каразіна у Харкові було зібрано першу колекцію картин. Я впевнена, що відкриття в університеті Художньої галереї, яка носить ім’я всесвітньо відомого майстра живопису, стане гарним початком для проведення різноманітних арт-виставок».
Відкриття меморіальної дошки та Художньої галереї імені Г. Семирадського стало можливим завдяки спільним зусиллям правління Харківського клубу «Генерал», ректорату Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківської організації Національної спілки художників України та Генерального Консульства Республіки Польща у Харкові. Організовані заходи є даниною пам’яті видатному майстру пензля, який вже став символом справжньої краси та мистецтва.
«Генріх Семирадський і Харківський університет» (PDF, 740 Kb)