7 листопада 2014 року
Засідання аналітичного клубу «Соціоreality»
У Каразінському університеті у рамках ХVIII Міжнародної наукової конференції «Харківські соціологічні читання», відбулося дванадцяте засідання аналітичного клубу «Соціоreality» на тему: «Соціолог на ринку праці. Чому навчати сучасних соціологів?».
Експертами виступили ректор університету, президент Соціологічної асоціації України, академік Віль Бакіров, професор Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія» Катерина Михайльова, професор кафедри соціології і психології факультету права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ Ігор Рущенко, доцент кафедри соціології, заступник директора Інституту соціальних наук Одеського національного університету імені І. І. Мечникова Світлана Романенко, професор кафедри соціальних структур та соціальних відносин факультету соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталя Цимбалюк, завідувач відділу моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій Інституту економіки та прогнозування НАН України, голова Правління Українського інституту соціальних досліджень імені О. О. Яременка Ольга Балакірєва, а також випускники соціологічного факультету університету Тетяна Ландесман та Олександра Дейнеко.
«Мені здається, що потрібно переглянути парадигму взаємозв’язку соціологічної професії та ринку праці. Ми готували, і продовжуємо готувати соціологів-дослідників, фахівців з пізнання соціальних процесів, дослідження соціальних проблем. Але основна маса з них не може працевлаштуватися. Соціолог не просто проводить опитування, це — експерт, який є фахівцем в області соціальних взаємовідносин, він повинен знайти застосування своїм знанням», — зазначив Віль Бакіров.
У свою чергу, Наталя Цимбалюк акцентувала, що найбільш важливим наразі є питання вирішення проблеми розробки нових технологій взаємодії інститутів освіти і ринку праці, професійної підготовки фахівців з урахуванням їхніх життєвих планів, дослідження самої організації процесу працевлаштування в умовах нових перетворень в Україні: «Процес підготовки соціологів ми починаємо з розробки переліку дисциплін, науково-методичного забезпечення, але наразі відбувається інституалізація системи освіти, тому вищий навчальний заклад повинен виконувати нові функції, одна з яких — працевлаштування. Викладачі повинні розуміти, що споживач освітніх послуг — студент, завтра стане учасником ринкових відносин у трудовій сфері, який повинен володіти професійними знаннями».
Олександра Дейнеко зазначила, що наразі для соціологів відсутня чітко визначена ніша на ринку праці: «Виходячи з аналізу сучасного ринку праці, більше шансів на успішне працевлаштування має той випускник, який орієнтований на стратегію „транспрофесіоналізму“, володіє достатнім рівнем професійних компетенцій, високим рівнем культурного капіталу і який може знайти для себе застосування в певній ситуації».
У рамках засідання учасники обговорили нові професійні компетенції соціологів, питання підготовки соціологів у відповідності до потреб ринку, проблеми, з якими стикаються випускники соціологічних факультетів при працевлаштуванні.