6 листопада 2014 року
Круглий стіл «Український виклик: соціологічні інтерпретації»
У Каразінському університеті у рамках ХVIII Міжнародної наукової конференції «Харківські соціологічні читання», відбулося засідання круглого столу «Український виклик: соціологічні інтерпретації». Захід пройшов за участю провідних науковців-соціологів, викладачів соціологічних дисциплін, аспірантів і студентів України та близького зарубіжжя.
Із вітальним словом до присутніх звернувся В. С. Бакіров: «Всі доповіді, що звучали на пленарному засіданні було присвячено темі цьогорічних читань: „Українське суспільство: єдність через різноманіття“. Ми підняли надзвичайно важливі питання, які безумовно потребують дискусії, уточнення, доповнення, полеміки. Ми маємо, що обговорити, оскільки наразі українське суспільство знаходиться в складному кризовому стані. Нам необхідно поговорити про те, що відбувається в Україні, та як ми, соціологи, можемо вплинути на ситуацію, що склалася».
Лейтмотивом зустрічі став пошук виходу із кризової ситуації, що виникла в Україні, та відповідей на питання «Чи існує для України шанс стати Європою?», а також обговорення відмінностей української та європейської ідентичностей.
Зокрема, Євген Іванович Головаха зауважив, що лише від українців залежить, яким шляхом розвиватиметься країна. Науковець зазначив, що українське суспільство — рентоорієнтоване, оскільки влада завжди була спрямована на отримання вигоди через маніпулювання законодавчими або економічними умовами. За словами соціолога, завдання громадянського суспільства полягає у недопущенні продовження даної маніпуляції, визначенні нового шляху розвитку країни.
У рамках заходу науковці обговорили перспективи розвитку України, шляхи подолання кризи, охарактеризували політичну ситуацію країни, важливість використання мови соціології, як категоріально-понятійного апарату для аналізу існуючої ситуації, етику професійної діяльності соціолога в умовах кризового суспільства тощо.