6 листопада 2014 року
Харківські соціологічні читання: розпочато роботу
У Каразінському університеті відбулося відкриття ХVIII Міжнародної наукової конференції «Харківські соціологічні читання», що об’єднала провідних науковців-соціологів, викладачів соціологічних дисциплін, аспірантів і студентів України та близького зарубіжжя.
До складу президії увійшли Президент Соціологічної асоціації України, ректор університету, академік Віль Савбанович Бакіров, завідувач відділу моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій Інституту економіки та прогнозування НАН України, голова Правління Українського інституту соціальних досліджень імені О. О. Яременка Ольга Миколаївна Балакірєва, завідувач кафедри філософії та соціології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, професор Ілля Федорович Кононов, завідувач кафедри соціології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, професор Людмила Георгіївна Сокурянська, заступник директора з наукової роботи Інституту соціології НАН України, професор Євген Іванович Головаха, професор факультету політичних наук та соціології Європейського університету в Санкт-Петербурзі Олена Андріївна Здравомислова.
Із вступним словом до присутніх звернувся В. С. Бакіров, привітавши всіх із 20-річним ювілеєм Харківських соціологічних читань, що дають науковцям-соціологам змогу обмінюватися інформацією, спілкуватися, працювати.
Окрім цього, під час пленарного засідання Віль Савбанович Бакіров виступив із доповіддю «Харківські соціологічні читання та їхня роль у розвитку української соціології», у рамках якої розповів про зародження ідеї та розвиток читань, тематику роботи, сфери дослідження та спектр наукових публікацій, що входили до збірок конференції, географію учасників тощо.
«Конференцію було засновано Оленою Олександрівною Якубою, як майданчик, де можна було б обговорювати дослідження, професійні та наукові проблеми, осмислювати те, що відбувається з нашою реальністю. Перші читання збирали тільки харківських соціологів, але подальші вже стали всеукраїнськими, а потім і міжнародними: наврядчи знайдеться в Україні хоча б один професійний соціолог, який не брав участі в читаннях. Харківські соціологічні читання — надзвичайно продуктивний майданчик наукового спілкування, кооперації, комунікації, що має колосальне значення для розвитку міжособистісних людських взаємин всередині нашого професійного співтовариства, сприяє його єдності», — зазначив В. С. Бакіров.
У свою чергу, Ольга Миколаївна Балакірєва, у рамках доповіді «Реальність українського суспільства: неоднорідність чи фрагментація», охарактеризувала фактори модернізації та розвитку українського суспільства, ризики неоднорідності ціннісних орієнтацій та конфліктів, підходи до вивчення фрагментарного суспільства, фактори, що впливають на процес фрагментації тощо.
«Неоднорідність та фрагментацію слід розглядати разом, адже сьогодні, говорячи про Україну, ми одночасно беремо до уваги ці два поняття. Говорячи про фрагментацію, доцільно переглянути її в процесі розвитку, починаючи з моменту розпаду Радянського Союзу, коли фрагментація пострадянського простору розглядалася крізь призму трансформаційних процесів, що проходили в контексті формування нових державних утворень, і на початковому етапі навіть сприяли внутрішньому процесу консолідації, незважаючи на внутрішню неоднорідність. Але, через те, що держава та суспільство не змогли вибудувати національну ідентичність, вирішити ряд кризових моментів привело до того, що сьогодні ми говоримо про конфліктну фрагментацію», — наголосила О. М. Балакірєва.
Ілля Федорович Кононов, виступаючи із доповіддю «Регіональна різноманітність України: ризики та можливості», акцентував: «Одна з найважливіших проблем української соціології полягає в тому, щоб зрозуміти природу кризи і взяти участь у формуванні програми розвитку країни. Без реальних реформ, які повинні представити програму ефективного розвитку країни, вийти з цієї кризи неможливо. Теперішня криза пов’язана з проблемою внутрішньої недовіри до правлячого класу, через те, що політична система є простішою, примітивнішою за суспільство, яким вона керує. Україна — надзвичайно складна, крихка система, яка вимагає уважного ставлення до себе. Складність країни знаходить істотне відображення в її просторовій структурі, зокрема на регіональному рівні».
Конференція триватиме протягом двох днів, у рамках роботи заплановано проведення тематичних секцій та круглих столів, засідання аналітичного клубу «Соціореаліті», презентація нових видань з соціології.
Програма конференції (PDF, 384 Kb)