8 лютого 2013 року
Громадські слухання «Європейська перспектива для України–2013»
У Каразінському університеті за ініціативи Інституту Євро-Атлантичного співробітництва та Фонду Конрада Аденауера відбулися громадські слухання на тему: «Європейська перспектива для України–2013». Участь у заході взяли директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні Марія Юрікова, директор Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Бауманн, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко, член Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк, ректор та інші. Захід об'єднав науковців та політологів із Білорусі, Ізраїлю, Польщі, Росії та України.
«Наші гості прибули, щоб висловити своє ставлення щодо надзвичайно важливої теми. Хотів би побажати учасникам зустрічі плідної, щирої дискусії та відчуття інтелектуального збагачення після закінчення заходу», — відзначив ректор В.С. Бакіров.
Зустріч складалася з двох сесій. Під час роботи першої сесії обговорювалися питання щодо Угоди про Асоціацію з ЄС для України. Фахівці визначили основні завдання, що стоять перед Україною на шляху до Європейського Союзу, зокрема вирішення проблеми вибіркового правосуддя, реформування судової системи та поліпшення інвестиційного і бізнес-клімату України.
За словами політологів, у 2013 році для України відкривається вікно можливостей і, якщо протягом цього часу вона не скористається цим шансом, то буде відкинута на декілька років назад і у майбутньому приєднатися до Європейського Союзу буде набагато складніше. Марія Юрікова, в свою чергу, відзначила важливе значення візитів до України представників Європарламенту — комісара Європейського Союзу з питань розширення і європейської політики сусідства Штефана Фюле, екс-президента Польщі (1995–2005 років) Александра Квасневського та екс-президента Європарламенту (2002–2004 років) Пета Кокса. Також вона підкреслила важливі події, що відбудуться у 2013 році в Україні та стануть вагомими критеріями при оцінюванні європейськими представниками можливості включення України до складу Євросоюзу.
У ході роботи другої сесії, темою якої стало головування України в Організації з безпеки і співробітництва в Європі у 2013 році, провідний науковий співробітник Одеського регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень Ганна Шелест окреслила суспільно важливі пріоритети, які висуває уряд України як головуючої країни, зокрема питання економічної безпеки, роззброєння, прав національних меншин, виборів, безпеки кордонів, доступу до публічної інформації, гендерної нерівності, врегулювання конфліктів у Придністров'ї, а також реформ у судочинстві та правоохоронних органах. Про роль громадського контролю за виконанням державою своїх зобов'язань у процесі євроінтеграції України доповідав Олександр Сушко. Професор Інституту Східної Європи Вільного університету Берліна Андрій Макаричєв та експерт правозахисного центру «Правова допомога населенню», координатор Громадської ініціативи «Білорусь в Раду Європи» Ігор Ринкєвіч висвітлили позицію Росії та Білорусі щодо головування України в ОБСЄ та можливих його результатів.
Доповіді викликали жваве обговорення, після чого ректор В.С. Бакіров підвів підсумки громадського слухання: «Ми не станемо європейцями, лише вступивши до ЄС, ми станемо європейцями, коли навчимося створювати європейські стандарти в Україні».