21 листопада 2019 року
Відкриття пам’ятної дошки IEEE Milestone на знак вшанування радіолокатора «Зеніт»
У Каразінському університеті на факультеті радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем відбулося відкриття пам’ятної дошки IEEE Milestone (Institute of Electrical and Electronics Engineers) на знак вшанування радіолокатора «Зеніт».
Таку нагороду присуджують лише тим науковим та інженерним досягненням, що визнані як світові або регіональні наукові віхи.
Захід об’єднав багатьох вчених-фізиків: директорів академічних інститутів Національної академії наук України, підприємств, що виробляють радари, та інших.
Привітав присутніх декан факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем, професор Сергій Шульга. «Ця пам’ятна дошка символізує та вшановує відкриття світового рівня трьох вчених-радіофізиків Харківщини: Абрама Слуцкіна, Олександра Усикова та Семена Брауде. У 1938 році вони створили перший у світі трикоординатний параболічний імпульсний радіолокатор “Зеніт“. Цей пристрій дозволяв визначати та відстежувати місцезнаходження літальних апаратів і морських суден на великих відстанях у будь-яких метеоумовах та пору доби», — зауважив він.
Також Сергій Шульга акцентував на тому, що це перша нагорода такого рівня в Україні й невипадково її встановлено в Каразінському, адже саме тут свого часу навчалися та працювали розробники радару. «Таке масштабне наукове відкриття вплинуло на становлення Харкова як одного з “найбільш радіофізичних“ міст у нашій країні», — додав декан факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем.
Ректор, академік Віль Бакіров звернув увагу на унікальне технічне рішення вчених, яке вплинуло на подальший розвиток радіоелектроніки, її прикладне використання у найрізноманітніших галузях науки. «Це ще одне підтвердження високого рівня наукової думки, яка панує у стінах Каразінського університету», — зазначив він.
Після церемонії відкриття пам’ятної дошки всі охочі могли прослухати лекцію, присвячену діяльності винахідників радіолокатора «Зеніт».