24 вересня 2015 року
Міжнародна конференція «Євреї в етнічній мозаїці Східної Європи»: розпочато роботу
У Каразінському університеті відбулося відкриття Міжнародної конференції «Євреї в етнічній мозаїці Східної Європи», яка об’єднала науковців з України, Росії, Польщі, Ізраїлю та Латвії.
З вітальним словом до присутніх звернувся директор Центру дослідження міжетнічних відносин Східної Європи Юрій Радченко: «Дуже приємно, що такі заходи стають традиційними і до них долучається все більше експертів та молодих учених. Ми порушили широке коло питань: від проблем ідентичності євреїв у ХІХ столітті до висвітлення історії Голокосту у сучасному українському дискурсі».
Директор Центру вивчення історії радянських євреїв під час Голокосту при Міжнародному інституті вивчення Голокосту «Яд Вашем» в Єрусалимі (Ізраїль) Анатолій Зельцер розповів про особливості самоідентифікації радянських євреїв, зокрема про комунікативну пам’ять як один із основних засобів збереження пам’яті євреїв про війну і Голокост протягом поколінь та її вплив на меморіальну активність нації.
Виступ директора Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолія Подольського було присвячено особливостям культури пам’яті в сучасній Україні та ролі в ній подій Голокосту. «Наразі актуальним залишається питання збереження пам’яті про місця поховань та розстрілів євреїв у тих населених пунктах, де ця етнічна група вже не проживає. У контексті пам’яті Голокосту в сучасній Україні важливими є три складові: наукова (публікація результатів наукових розвідок, мемуарів з цієї теми), освітня діяльність (проведення семінарів для вчителів історії, конкурсів для учнів) та заходи, пов’язані з меморіалізацією — встановлення пам’ятників та пам’ятних знаків», — зазначив доповідач.
У рамках конференції заплановано обговорення питань єврейської історії, взаємозв’язку євреїв та інших спільнот у міському просторі, а також пам’яті та міфів у тоталітарному суспільстві.