29 вересня 2014 року
Наукові лекції з фізики у рамках акції «Ніч науки у Харкові»
27 вересня 2014 року у Каразінському університеті в рамках акції «Ніч науки у Харкові» пройшла низка наукових лекцій за участю представників Європейського дослідницького центру іонів та протонів (FAIR).
Учасники заслухали доповіді німецьких науковців з Інституту фізики важких іонів (GSI): Петера Сенгера (Космічна матерія в лабораторії: проект FAIR у Німеччині), Крістіана Шмідта (Технологічні виклики в сучасних експериментах із ядерної фізики), а також викладачів фізико-технічного факультету Юрія Болотіна (Реліктове гравітаційне випромінювання — відлуння великого вибуху), та Сергія Фоміна (Ядерна енергетика третього тисячоліття. Реактор біжучої хвилі).
Під час лекцій присутні дізнались про еволюцію матерії у фізиці, історію відкриття пульсару та походження хімічних елементів: унаслідок нуклеосинтезу від великого вибуху, ядерного синтезу в зірках та захоплення нейтронів у червоних гігантах, вибухах супернових чи в зіткненнях нейтронних зірок.
Про діяльність Європейського дослідницького центру іонів і протонів розповів професор Петер Сенгер: «Експерименти FAIR звертаються до фундаментальних питань з дослідження адронів, ядерної, атомної фізики та фізики плазми з використанням експериментальних установок, що базуються на найсучасніших детекторах та комп’ютерних технологіях, відкривають нові горизонти в матеріальній фізиці та біофізиці. Участь українських учених та інститутів у цих дослідженнях високо поціновується».
Окрім цього, учені розповіли, як отримують фотографії раннього Всесвіту віком 380 000 років, реєструючи реліктове випромінювання. «Ще „старші“ фотографії можна одержати за допомогою нейтрино. Якщо з ними робити те ж саме, що і з фотоном, то можна досягти часу близько однієї секунди, але для космології це дуже багато, хотілось би отримати кращий результат», — зазначає Юрій Болотін.
Після кожної з лекцій присутні мали змогу поставити питання та отримати вичерпні відповіді.