17 вересня 2014 року
Оглядова лекція з питань керованого термоядерного синтезу
16 вересня 2014 року в Каразінському університеті пройшла оглядова лекція провідного наукового співробітника Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», доктора фізико-математичних наук, професора фізико-технічного факультету Ігоря Михайловича Панкратова на тему: «Віталій Федорович Алєксін — один з головних основоположників магнітного утримання плазми: ідеолог стелараторних досліджень в „ХФТІ“».
Захід, що відбувся в рамках Міжнародної конференції «Фізика плазми та керованого термоядерного синтезу», присвячено 85-річчю від дня народження відомого вченого в галузі фізики плазми, керованого термоядерного синтезу, фізики твердого тіла, випускника ядерного відділення Харківського університету 1952 року Віталія Федоровича Алєксіна (1929–2000).
«Віталій Федорович — визначна особистість, ми всі називали його вчителем. Він не просто присвятив 20 років життя дослідженню фізики плазми, а й одним із перших запропонував ідею тарсатрона», — зазначив І. М. Панкратов.
В рамках лекції науковці охарактеризували принципи роботи установок для магнітного утримання плазми: токамак, що допомагає здійснювати реакцію термоядерного синтезу в високотемпературній плазмі у квазістаціонарному режимі; стеларатор — один із типів термоядерних реакторів для здійснення процесу керованого термоядерного синтезу; торсатрон — модифікацію стеларатора, яка має систему для очищування плазми від домішок і виведення продуктів реакції.
Презентація матеріалів лекції, російськомовна версія (PDF, 5,96 Mb)