20 травня 2014 року
Політико-правові аспекти децентралізації влади в Україні: шляхи до стабілізації
У Каразінському університеті в межах роботи університетського національного форуму з проблем консолідації суспільства і децентралізації влади в Україні відбулося засідання за участю провідних фахівців у галузі права та політології різних регіонів країни, які дали експертну оцінку та практичні поради виходу із нинішньої кризової ситуації у політико-правовому аспекті.
Модераторами заходу виступили декан юридичного факультету університету, професор Тетяна Кагановська та завідувач кафедри державного будівництва Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, професор Світлана Серьогіна.
У ході роботи засідання порушувалися актуальні для сучасної української політичної та правової системи питання, зокрема, щодо необхідності провадження адміністративно-територіальної реформи, вдосконалення регіональної політики з урахуванням європейського досвіду у цій сфері, розвитку місцевого самоврядування в умовах децентралізації влади, а також забезпечення законності даного процесу.
На необхідності внесення змін до Конституції, перш за все, що стосуються політико-правового поля, а саме проблеми децентралізації влади, акцентував постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України, академік Національної академії правових наук України Анатолій Селіванов: «Наш правовий постулат полягає у твердженні, що без конституційних змін не може йти мова про зміни законодавчі. Наразі постає потреба делегування деяких функцій парламенту органам муніципальної влади».
Актуальність здійснення децентралізації влади, на думку голови правління Центру політико-правових реформ Ігоря Коліушка, зумовлена насамперед двома факторами: управлінським, що характеризується слабкою конкурентоспроможністю централізованих держав на зовнішніх світових ринках, та політичним, який зводиться у країнах із централізованою владою до деструктивної суспільної поведінки, пов’язаної із високим рівнем патерналізму. За словами науковця, децентралізація влади та забезпечення можливості вирішення суспільно-політичних проблем на місцевому рівні допоможе знизити ризики громадських протестів та дестабілізації ситуації у країні.
Про історію конституційних змін, що порушували питання децентралізації влади, а також процедуру складання тексту Конституції України розповів професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» Віктор Мусіяка. Провадження конституційних змін в контексті формування територіальної організації влади в Україні з огляду на світовий досвід охарактеризувала доцент кафедри політології Каразінського університету Тетяна Панченко.
По завершенню засідання були ухвалені поправки до проекту резолюції форуму, який буде направлено до вищих щаблів законодавчої та виконавчої влади України.